Laatstgenoemde fasen, die dikwijls ingewikkeld kunnen zijn en bij lichte onachtzaamheid gemakkelijk aanleiding kunnen geven tot acte-rectificaties, worden door de landmeter opgesteld. Vele notarissen uit de wijde omtrek van zijn woonplaats maken dan ook dankbaar gebruik van hem om van nauwkeurige omschrij vingen verzekerd te zijn, wat vaak grote onaangenaamheden kan voorkomen. Voordat de landmeter zijn resultaten aan de notaris voorlegt, moet hij eerst allerlei werkzaamheden verrichten: gemeen- teleggers en kadastrale plans raadplegen; met de partijen, die de acte laten maken, in overleg treden om him wensen en rechten zo goed mogelijk te kunnen condenseren in de nieuwe toestand; en dan natuurlijk volgens deze richtlijnen meten in het terrein. Zijn meetgerei is bijzonder eenvoudig, maar doeltreffend: schaal- latjes en vergrootglas, kompas, jalons, schietlood, 2-cm-meetband, hoekspiegel eneen equerre, een ouderwets, maar charmant instrument. Onder de vele voorkomende gevallen in zijn practijk is het ver delen van landerijen over gespitste erfgenamen een moeilijke en vaak netelige zaak, waar hij, in onpartijdigheid, moet letten op ieders recht en wens, en zaken als persoonlijke afwatering, drinkwater voor mens en dier, weg-servituten, burenrecht, bebouwingsvoorschriften, en de slechtere gevoelens van de menselijke geest. Zijn spreuk is: „Laat ze maar opvliegen en schreeuwen, blijf kalm; dan worden zij ook kalm". Voor de oorlog heeft hij desondanks steeds vergunning gehad een revolver bij zich te dragen, mocht hij eens door een kwade hond 163

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 170