21 Februari: In het oude kerkje tegenover de Jeugdherberg werd door velen de dienst op Zondgmorgen bijgewoond, terwijl de anderen naar de bedehuizen dichter naar het centrum der stad trokken. Do Neckar nodigde menigeen ook tot een bezoek om er zijn hart te ver liezen. Om twee uur moesten we echter van Heidelberg scheiden, en via 't prachtige Neckardal ging het naar Aaien, 22 Februari: De Zeiss-Opton fabrieken in Oberkochen, bij monde van Dr Hansen, voerden ons terug tot de techniek. Het in weinige jaren tijds uit de grond gestampte bedrijf, produceert hier naast brilleglazen en foto-objectieven een hele reeks geodetische, foto- grammetrische en geneeskundige instrumenten. Het nieuwe ontschrankinsapparaat S.E.G. V, de Radialsecator en het Stereotop-uitwerkingsapparaat voor 3e orde kaartering, trokken veel belangstelling. De waterscheiding van Zwartezee en Noordzee (Donau en Rijn) bij de bron van de Brenz bleek geen onpasseerbaar gordijn te zijn, zodat we, in München aangekomen, in Hotel „Holland Hof" ons zeer be haaglijk konden voelen. 23 Februari: In het Geodetisch instituut van de Technische Hoge school te München gaf Prof. Kneiszl een overzicht van de studie en het ontwikkelingswerk aldaar. Theodolieten en waterpasinstrumen ten had men daar ook Een doorgangsinstrument van Askania en verscheidene gravimetrische instrumenten werden getoond. Dc zeer griindliche toelichtingen bleken voor de meesten toereikend te zijn, en zo kon ook de discussie beperkt en het aanschouwen ver meerderd worden. Dat gebeurde 's middags dan ook in het Instituut voor Karto grafie en Fotogramme trie van prof. Finsterw aider. Enige bergmaquettes uit centraal Azië en Peru, met behulp van terrestrisch fotogrammetrische gegevens vervaardigd, alsmede een daarbij ge bruikt uitwerkingsapparaat „Zeiss-Orell" (1911), trokken de aan dacht. In de beperkte inschakeling van de luchtfotogrammetrie waren ongetwijfeld nog de gevolgen van de oorlog te bespeuren. In de ietwat „schools" lijkende opleiding van de geodetische studen ten in München, neemt de practische oefening een zeer belangrijke plaats in. 176

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 179