Ook is daar nog de traditie om de afstuderenden op speciale wijze uitgeleide te doen. Met bezorgdheid voor hun jacquet, of het nu eigendom is of geleend, zien de pas afgestudeerde ingenieurs zich dan een meetband om de nek gehangen. Gelukkig hebben de uit voerders van de ceremonie een band gevonden die niet al te kwistig met de vetlap behandeld is. De slachtoffers worden gecompleteerd met gewichten tot een maximum van 25 kg, met jalons en andere attributen, hun welbekend uit de studietijd. Na een wat opwekkende speech van de voorzitter gaat het in optocht naar boven, de toren op. Hoe schoon klinken de gedragen tonen van het Snelliuslied in het trappenhuis! Boven aangekomen worden de jonge ingenieurs met een fles koud bier „de kille" ingegoten, waarna hen de symbolische laatste beletselen worden afgenomen opdat zij hun werk in de maat schappij kunnen beginnen. En nu, terugkerend naar art. 1 van de Wet: de uitbreiding der kennis -, rest mij nog de excursies, vooral die naar het buitenland, te vermelden. Ik laat het aan ieder persoonlijk over te beoordelen in welke mate de excursies beantwoorden aan de bovenstaande wat plechtig aandoende term. Achtereenvolgens zijn excursies georgani seerd naar Parijs, Zwitserland, Zuid-Duitsland en Engeland. Naast de waarde die ze hadden door de kennismaking met buitenlandse instituten en fabrieken, waren ze plezierig en door hun afwisseling onderhoudend. En, uitermate boeiend door de ontdekking van het blijkbaar grote aantal randgebieden van de beoefening van de land meetkunde. Dit geldt speciaal voor hen die reeds tijdens hun studie verband wisten te leggen tussen meten, regen en carambole. Dit is geen verholen spot, maar een aanduiding dat de specifieke waarde van de excursies voor een deel ook gelegen is in het feit, dat een ge meenschap van mensen hoogleraren en studenten op een andere wijze samen is dan bij de studie zelf, zodat men eikaars gedragingen in andere omstandigheden leert kennen en waarderen. Tot nu toe heb ik me niet louter gehouden aan een beschrijving van gebeurtenissen in en rondom Snellius. Slechts enkele heb ik be- 21

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 23