Electriciteit en Geodesie prof. R. ROELOFS 23 door Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft Men kan in het midden laten of het een visionnaire dan wel een roekeloze gedachte was of slechts „pour épater le bourgeois", toen een vijfentwintigtal jaren geleden een zeer goede kennis van mij, in het openbaar sprekende over komende ontwikkelingen in de geode sie, het voor niet onwaarschijnlijk hield dat eens met behulp van de electriciteit het aristocratischer woord electronica was nog niet gangbaar een coördinatenstelsel over de gehele aarde zou worden gelegd, zodat men slechts de uitslagen van een paar wijzers zou be hoeven af te lezen om zijn positie te bepalen. Een feit is, dat de mo derne methoden van electronische plaatsbepaling een goed stuk in die richting gaan. Van enige lichtvaardigheid is de spreker van toen overigens niet vrij te pleiten, want de toepassingen van de electrici teit in de geodesie waren op dat moment van slechts zeer beschei den omvang. De eerste aanwending van de electriciteit voor geodetische doel einden vond plaats in een tijd toen de geodeet nog slechts landmeter (en vestingbouwer) was en de astronoom, behalve astronoom, ook geodeet. Het was de electrische kabel-telegrafie, die omstreeks het midden van de vorige eeuw een nieuwe oplossing gaf voor het moei lijkste probleem bij de astronomische lengtebepaling: op de ene plaats te weten hoe laat het is op een andere plaats. Het eerste lengteverschil op deze wijze bepaald, was dat tussen Baltimore en Washington in 1844. Er was geen uitzonderlijke fantasie voor nodig om van de morse-ontvanger te komen tot de electro-magnetische chronograaf (1850), waarvan twee typen ontstonden: 't schrijvende en 't perforerende type. Dat de astronoom 't zich kon veroorloven 't

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 25