24 moeizame uitlezen van 't chronogram over te laten aan zijn bekla genswaardige assistent, was vermoedelijk een van de oorzaken waar- door pas luttele jaren geleden de druk-chronograaf ontstond, 'n in strument dat, bestuurd door de chronometer, de waarnemingsmo menten in cijfers op een strook papier drukt. In de oorspronkelijke uitvoering waren intussen deze instrumenten zo zwaar en volumi neus, dat ze slechts op vaste observatoria bruikbaar waren, maar nu bestaan ook goed transportabele typen, in het bezit van een waarvan het Laboratorium voor Geodesie te Delft zich mag verheugen. Triviaal is bet dat, bij gebruik van een chronograaf, de chrono meter moet worden voorzien van electrische contacten; een veel principiëlere toepassing van de electriciteit voor tijdmeting is ver wezenlijkt in de kwartsklok, in beginsel niets anders dan een fre quentie-stabilisator met een ingebouwde synchroonklok. De stabili satie van de frequentie van een wisselspanning wordt verkregen door gebruik te maken van het bekende piezo-electrische gedrag van een kwartskristal, een verschijnsel dat reeds vijf en zeventig jaar bekend is, doch waarvan, zoals dat zo dikwijls gaat, pas in recente tijd in de techniek gebruik is gemaakt. Waren ook de eerste kristalklokken niet transportabel en uitslui tend bedoeld voor de tijddienst van vaste observatoria, er zijn nu ook draagbare typen, die voor geodetisch-astronomisch werk worden gebruikt. Toch kunnen soms de grotere instrumenten met succes voor dit doel worden aangewend, zoals bij vrij recente lengtebepalingen in ons land. De gestabiliseerde wisselspanning van een kwartsklok van het Radiolaboratorium van de P.T.T. in Den Haag, per telefoon lijn overgebracht respectievelijk naar Leeuwarden, Ameland en Zierikzee, dreef aldaar een sychroonmotor, die secunden-contacten produceerde. Overigens werd, teneinde traagheidsverschijnselen in de kabel-verbinding te ontgaan, de ligging van deze secunden-con tacten ten opzichte van Greenwich-tijd niet afgeleid uit gegevens van Den Haag, doch rechtstreeks bepaald door middel van radio-tijd seinen. Hier komen we dan op een andere toepassing van de electriciteit in de geodesie: de radio-tijdseinen, waarmee dan niet bedoeld wor-

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 26