den de seinen, die door verschillende omroepzenders worden uitge zonden voor civiel gebruik (hoewel ze ook voor sommig geodetisch werk wel geschikt zijn) maar wel de wetenschappelijke seinen van hoge nauwkeurigheid. In de loop van een etmaal worden tegenwoor dig door 24 stations niet minder dan ongeveer 240 tijdseinreeksen uitgezonden. De vorm van deze reeksen is verschillend; de meeste zijn rhythmisch, d.w.z. dat ze het karakter van een nonius hebben ten opzichte van de chronometer-tikken, doch er is een tendens over te gaan op secunden-reeksenenkele van de genoemde stations ge ven sommige nog experimenteel continu of semi-continu secun- den-signalen. Dit vereenvoudigt de zend-techniek, doch geeft een evidente moeilijkheid aan de ontvangst-zijde, waar de correctie van de even snel lopende chronometer moet worden bepaald. Ook voor de oplossing van dit probleem is de electriciteit te hulp geroepen en wel door België en door Nederland. In het Belgische instrument met de romantische naam ,„clepsydre électrique", die doet denken aan de antieke waterklok, wordt door middel van een vast relais en een variabel relais van de chronometer- tik een signaal afgeleid, dat men door instelling van het variabele relais zoveel vertraagt dat het coïncideert met het radio-signaal. Deze coïncidentie wordt acoustisch of electrisch waargenomen. Ook in het Delftse instrument met de zakelijke naam „tijdseinen-oscillo- graaf" of nog zakelijker „T.S.O." wordt van de chronometertik een vertraagd signaal afgeleid, doch dit geschiedt met vermijding van relais, terwijl het vertraagde signaal evenals het radio-tijdsein zichtbaar wordt gemaakt op het scherm van een oscillograaf, zodat de coïncidentie visueel kan worden waargenomen. Het was het historische uitgangspunt, dat aanleiding gaf allereerst de belangrijkste toepassingen van de electriciteit in de geodetische astronomie te beschrijven. De kortste stap van dat terrein naar een ander gebied wordt gemaakt door van de radio-communicatie, die ter sprake kwam in verband met tijdseinen, andere vormen te be schouwen. Daarbij kan men allereerst denken aan de radio-telefonie, die de geodeet op een eenzame post in contact brengt met de buiten- 25

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 27