wereld of eigenlijk de „binnenwereld". Niet alleen kunnen hem op deze wijze instructies bereiken betreffende zijn werk, maar het is zelfs voorgekomen, dat deze communicatie-mogelijkheid beslis send was voor het leven van een geodeet, die zich bevond in een ge bied, waar men nog doet aan die extreme vorm van naastenliefde: kannibalisme. Eenzaamheid is intussen geen noodzaak bij de toe passing van radio-telefonie in de geodesie; ook over korte afstanden kan men daarvan plezier zowel in ernstige als in frivole beteke- nis hebben, b.v. bij de barometrische hoogtemeting. Van meer essentiële betekenis voor de geodeet is de electriciteit bij radioverbindingen wanneer het gaat om radio-plaatsbepaling, een gebied dat vooral gedurende de tweede wereldoorlog sterk ont wikkeld werd in Amerika en Engeland. In het eerste land werd het principe van wat later de Shoran-methode zou worden genoemd ge vonden door lieden, die groot genoeg waren om door ongewenste verschijnselen niet geïrriteerd doch geïnspireerd te worden, zoals Gauss het principe van de heliotroop uitvond via een dakvenster, dat op hinderlijke wijze zonlicht weerkaatste. Het waren de televisie- ingenieurs van de R.C.A., die (in 1938) niet slechts ontdekten, dat de storende nevenbeelden te wijten waren aan reflectie van de radio- golf op gebouwen, maar daar bovendien de conclusie aan verbon den dat het mogelijk moest zijn daarvan gebruik te maken om af standen te meten. Natuurlijk moest voor dit doel speciale apparatuur gebouwd worden en de simpele reflectie moest worden vervangen door ontvangst, versterking en terug-uitzending. Het eerste doel dat men voor ogen had was luehtnavigatie in verband met nachtelijke precisie-bombardementen. De nauwkeurigheid, die hiermee bereikt werd, was evenwel zodanig dat een vreedzamer categorie van de mensheid, de geodeten en in het begin vooral een maritieme variant daarvan, de hydrografen, opmerkzaam werden en de methode voor hun werk gingen toepassen. De resultaten werden steeds beter - soms beter dan ze waren, n.l. wanneer ondeskundigen die de fondsen moesten verschaffen overtuigd moesten worden van het nut en de voortgang van de proefnemingen. Deze uitwas van l'art de grouper les chiffres is inmiddels niet meer nodig; de Shoran-methode, sinds 26

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 28