27 kort na aanbrenging van enkele verbeteringen aangeduid met de meer pretentieuze naam Hiran, waarvan de eerste lettergreep af komstig is van high precision, bewijst reeds jaren lang zijn voortref felijke diensten aan de geodesie. Verschillende lange verbindingen zijn gemaakt, b.v. SchotlandNoorwegen en CretaAfrika. De ver binding van Noord- en Zuid-Amerika over de Grote en Kleine Antillen is bijna klaar. Betrof dit verbindingen over zee, waar de klassieke driehoeksmeting niet bruikbaar is, in Canada is met Sho- ran een uitgestrekt driehoeksnet gemeten over enorme gebieden, die door slechte toegankelijkheid weerstand bieden aan gewone triangu latie. Niet alleen echter wordt op deze wijze een technische grond slag bepaald, ook bij de fotogrammetrische opneming ten behoeve van de kartografie wordt, ter bepaling van de positie van het vlieg tuig, de Shoran-methode gebruikt. Natuurlijk kan men daaraan geen informatie ontlenen ten aanzien van de terreinvorm in verti cale zin, maar daarvoor kan de radio-hoogtemeter dienen; alweer een toepassing van electriciteit. Het principe van de radio-hoogte meter is overigens vrijwel gelijk aan dat van Shoran met dien ver stande, dat hierbij de simpele reflectie is gehandhaafd: een radio golf wordt vanuit het vliegtuig ongeveer verticaal naar beneden gezonden, op het aardoppervlak gereflecteerd en weer in het vlieg tuig ontvangen. Uit het tijdverschil tussen uitzending en ontvangst volgt de hoogte van het vliegtuig boven de grond. In Engeland volgde men bij het zoeken naar een methode van electronische navigatie een andere gedachtengang dan in Amerika. Het was de bekende gramofoonplaten-fabriek Decca, die onder de

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 29