28 druk van de oorlog een deel van haar energie overschakelde van muziek en zang op radio-plaatsbepaling. En met succes; de Decca- methode, evenals Shoran in de eerste plaats ontworpen voor navi- gatie-doeleinden, zij het meer zee- dan lucht-navigatie, heeft haar bruikbaarheid voor landmeetkundig werk bewezen op vele plaatsen, waar andere opnemingsmethoden minder geschikt zijn, b.v. voor hydrografisch werk, voor plaatsbepaling in woestijnen, baaien, etc. Ook, in Engeland, voor de navigatie bij fotogrammetrische opne mingen. Voor triangulatie of liever trilateratie heeft Decca nog weinig toepassing gevonden, maar bezit daarvoor wel degelijk moge lijkheden. Het principiële verschil met Shoran ligt in het feit, dat bij Decca afstandsverschillen worden bepaald uit gemeten fase verschillen, terwijl Shoran afstanden levert uit gemeten tijdverschil len. Dientengevolge is het aantal grondstations bij Decca minstens drie en dat bij Shoran minstens twee. Daar staat tegenover, dat op het te bepalen punt Decca slechts een ontvanger nodig heeft en Shoran een ontvanger-zender. Een ander belangrijk verschil is gelegen in de golflengte: hij Decca lang, dus een groot hereik aan de oppervlakte der aarde, bij Shoran kort, dus een klein bereik. In de na-oorlogsjaren zijn, zoals te verwachten was, verscheiden varianten op beide systemen ontworpen: E.P.I., werkende volgens Shoran doch met grotere golflengte, Lorac, evenals Decca een fase- vergelijkingssysteem, Ray dist reeds tijdens de oorlog ontwikkeld eveneens werkende met faseverschillen. Verder dient de Radar-methode genoemd te worden, waarmede de positie bepaald wordt niet van afzonderlijke punten, doch tege lijkertijd van alle punten, die de uitgezonden radiogolf voldoende reflecteren. Deze reflecties worden omgezet in een beeld van de omgeving van de zender—ontvanger op het scherm van een cathode- straalbuis. Hoewel de nauwkeurigheid gering is kan, zoals de er varing heeft aangetoond, onder bepaalde omstandigheden deze me thode in de landmeetkunde worden gebruikt. Nog zijn alle geodetische toepassingen van de radio-communicatie niet genoemd; hoewel niet essentieel kan zij een belangrijke roï spelen bij de z.g. flare-triangulation of in het Nederlands en iets

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 30