juister en algemener gesteld: de trilateratie met zwevende richt punten. De meest voorkomende toepassing is die ter verbinding van twee door water gescheiden driehoeksnetten. Achtereenvolgens wor den op minstens twee, gewoonlijk drie, punten boven water vanuit een vliegtuig fakkels aan een parachute uitgeworpen, waarop gelijk tijdig vanuit minstens twee, meestal drie, terrestrische punten aan elk der beide kusten wordt gericht met een theodoliet. Bij de eerste toepassingen (Denemarken-Noorwegen 1945, Florida-Bahama-eilan- den 1946) werd de gelijktijdigheid verkregen door middel van speciaal uitgezonden tijdsignalen, maar moderner is de methode, waarbij fotografisch registrerende theodolieten worden gebruikt, waarvan het registreer-mechanisme radiografisch vanuit één punt, b.v. vanuit het vliegtuig, wordt bediend, zodat de waarnemer al zijn aandacht kan wijden aan het „volgen" van de fakkel (Manitoba, Canada 1953). Of deze methode van trilateratie zich zal handhaven naast de electronische methoden staat te bezien. Was in het laatste geval de electriciteit niet meer dan een hulp middel bij een in wezen optische methode, er zijn voorbeelden van een veel inniger samenspel met het licht: de foto-electrische cel en de Kerr-cel. Een toepassing van de eerste vindt men in de bepaling van het rendement van de sluiter van een fotogrammetrische camera: het licht van een constante lichtbron, dat gedurende de werkings- tijd van de sluiter wordt doorgelaten, wordt opgevangen door een foto-electrische cel en de daardoor opgewekte electrische stroom ge registreerd met de oscillograaf. Een toepassing, die in de Astronomie reeds gerealiseerd is en nu in de Geodesie in iets andere vorm begint door te dringen, is een inrichting met de cybernetische naam „electrisch oog" aangeduid waarmee het visueel richten van een kijker wordt vervangen door foto-electrisch richten. De lichtbundel afkomstig van het richtpunt wordt gesplitst in twee bundels die, na door een draaiende schijf of een vibrerende lamel pulserend te zijn gemaakt, via een foto-electrische cel een wisselstroom produceren, waarvan de amplitude een functie is van het verschil in sterkte van de lichtbundels, dat op zijn beurt afhangt van de richting van de 29

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 31