30 kijker. Op het moment dat de amplitude nul is, is de kijker per definitie gericht op het richtpunt. Objectiviteit en vergroting van bereik, nauwkeurigheid en snelheid zijn de belangrijkste voordelen. Ook hij de moderne lengtemeting met gemoduleerd licht speelt de eleetriciteit een belangrijke rol. Gemoduleerd licht was reeds vele malen gebruikt om, uitgaande van een bekende afstand, de voortplantingssnelheid van licht te meten, maar het was de Zweed Bergstrand die voor het eerst consequent een oplossing zocht voor het omgekeerde probleem, waarin de geodeet geïnteresseerd is. In zijn „geodimeter" wordt gebruik gemaakt van een Kerr-cel, die de eigenschap heeft onder een electrisehe spanning het polarisatie- vlak van lineair gepolariseerd licht te draaien. Licht afkomstig van een ingebouwde lichtbron wordt door een nicol gepolariseerd, pas seert de Kerr-cel en treft daarna een over 90° gedraaide nicol. Deze tweede nicol laat het licht door in een mate die afhankelijk is van de polarisatierichting en dus van de spanning op de Kerr-cel. Legt men een wisselspanning aan, dan resulteert derhalve een met de zelfde periode gemoduleerde lichtbundel. Deze lichtbundel wordt door 'n spiegel aan 't andere einde van de te meten afstand terugge kaatst en weer opgevangen op een in de geodimeter ingebouwde foto- electrische cel die 't in 'n electrisehe wisselstroom vertaalt. Het fase verschil daarvan ten opzichte van de wisselspanning op de Kerr-cel is, behoudens een veelvoud van een kwart van de golflengte van de modulatie (met die benadering moet de afstand bekend zijn), een maat voor de te meten afstand. Behalve voor de geodimeter kan deze beschrijving tot zover ook gelden voor een soortgelijk instru ment, dat ontwikkeld werd aan het „Institut für angewandte Geo- dasie" in Frankfort. Het meten van het faseverschil door het te elimineren gebeurt echter op verschillende wijze. In de geodi meter wordt de foto-electrische cel gestuurd door dezelfde wissel spanning, die de Kerr-cel bedient, zodat ze werken in hetzelfde rhythme. Bij een faseverschil nul zal de foto-eleetrische cel dus juist ongevoelig zijn en dus geen electrisehe stroom leveren. Deze toestand wordt kunstmatig gecreëerd door de lichtweg door middel van een

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 32