variabel spiegelsysteem te wijzigen. In het Duitse instrument doet men dit door de modulatie-frequentie te veranderen. Door achter eenvolgens verschillende frequentieveranderingen, die hetzelfde effect hebben, in te voeren bereikt men het voordeel, dat de te me ten afstand niet benaderd bekend behoeft te zijn. Met iets andere woorden kan men deze twee oplossingen kenschetsen als volgt: bij de eerste methode wordt de afstand gewijzigd tot een veelvoud van een vaste maateenheid, terwijl bij de tweede de maateenheid wordt veranderd tot de te meten afstand daarvan een veelvoud is. Een auteur, die voor een voldoende behandeling van zijn onder werp beschikt over te weinig plaatsruimte, pleegt een goed deel daarvan te gebruiken om dit aan te tonen. In het besef, dat de vorige zin en ook deze dezelfde tendens heeft, wil de schrijver van deze verhandeling zdch beperken tot de opmerking dat het niet moeilijk zou zijn het aantal voorbeelden van toepassing van eleetri- citeit in de geodesie te vermeerderen. Men denke aan het gebruik van de electronische rekenmachine voor geodetische berekeningen, van de telefoon-centrale-techniek voor het registreren van machine coördinaten in de fotogrammetrie, van de electrische verplaatsings meter voor het nieten van kleine verplaatsingen, van het weerstands- rekstrookje voor het bepalen van vervormingen, van de foto-electri- sche cel of de cathodestraalbuis voor het meten van oppervlakten, aan de condensator voor het meten van rotaties, enz. De bedoeling van dit artikel was slechts een oppervlakkige indruk te geven van de mate waarin andere wetenschappen, de electriciteit als voor beeld, in de geodesie toepassing hebben gevonden. Het is te voor zien dat deze ontwikkeling voortgaat wellicht in versneld tempo. 31

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 33