Februari 1953 deed de regering besluiten aan de volksvertegen woordiging voor te stellen de Herverkavelingswet Walcheren op de noodgebieden in Zeeland toe te passen. Bij wet is een en ander ge regeld. Het werk in de jaren daarvoor op Walcheren verricht, wordt nu door de daar opgedane ervaringen, verbeterd uitgevoerd in de nieuwe Zeeuwse herverkavelingsgebieden. Waaruit bestaan deze verbeteringen Laat ik er enkele noemen en daarna bespreken. Ie. Beoordeling van de rechtsverhouding van hem, die naar de Noordoostpolder vertrekt, tot de door hem te verlaten grond. 2e. Beoordeling van de persoon, van het gezin en van het bedrijf van hem, die voor bedrijfsvergroting in aanmerking wenst te komen. 3e. Specialisatie op het gebied van de uit te voeren civiel-technische werken. 4e. Bevordering van de aanbesteding, ook van uit te voeren cultuur technische werken. 5e. Combinatie van de le schatting met een voorlopige 2e schatting. Ad 1. Bij de herverkaveling van Walcheren was aanvankelijk de ambitie van de landbouwers om naar de Noordoostpolder te migreren niet groot. Het onbekende en vooral het verre land schrikte velen af. Hierbij kwam, dat de Walcherse landbouwer over het algemeen een tevreden man is, zodat in het begin er weinig aantrekkelijks voor hem gelegen was in de verwachting in de Noordoostpolder meer te zullen verdienen dan op Walche ren, het land zijner vaderen. Ieder, die zich opgaf voor een bedrijf in de N.O.P. werd daar om door de Herverkavelingscommissie dankbaar geboekt en bij gebleken geschiktheid aan de directie van de Noordoost polder als candidaat voor een bedrijf voorgedragen. Immers hoe meer grond op Walcheren vrij van gebruik kwam, hoe groter het aantal bedrijven was, dat gesaneerd zou kunnen worden, d.w.z. zodanig vergroot (tot ca. 10 ha.), dat het een redelijk gezinsinkomen opleverde. Hierbij werd te weinig aan- 33

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 35