dacht gegeven aan de mogelijkheid, dat een eigen aar-gebruiker, die naar de N.O.P. vertrok, nog de bevoegdheid hield om te trachten zijn Walcherse grond mettertijd uit pacht te krijgen en deze aan familie of vrienden te verpachten. Het meest spreekt dit, wanneer een eigen boerderij werd achtergelaten en de eigenaar in de toekomst zal trachten deze aan een zoon te verpachten, die dan weer van de Noordoostpolder naar Walche ren zal verhuizen. De onzekerheid van de sanering en de bezwaren, die hieraan verbonden zijn, zijn in de jaren van de werking van de Herver- kavelingswet wel zeer duidelijk geworden. In de Herverkaveling Zeeland zijn maatregelen genomen om hem, die grond in gebruik krijgt van iemand, die naar de Noord oostpolder is vertrokken, zoveel mogelijk te vrijwaren tegen het niet verlengen van de pacht, wanneer de pachttermijn is ver streken. Een eigenaar-grondgebruiker, die naar de Noordoost polder wenst te vertrekken, moet zijn grond verkopen aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden. Hij doet daar mee dus afstand van al zijn rechten op deze grond. Ook hij, die grond pacht van iemand, die zelf landbouwer is, moet zijn ver pachter hereid vinden zijn grond aan de Stichting tot het Be heren van Landbouwgronden te verkopen om voor een N.O.P.- bedrijf in aanmerking te komen. De details doen in dit artikel niet ter zake. De Herverkavelings commissie Zeeland heeft zich in dezen gespiegeld aan haar oudere zuster. Ad 2. Bij de Herverkavelingscommissie Zeeland is een socioloog als saneringsingenieur werkzaam gesteld, die in het bijzonder de taak heeft de gegadigden voor sanering van hun bedrijf te beoordelen. Ook dit is een stap vooruit bij de practijk op Wal cheren, waar de agrarische leden van de Herverkavelingscom missie beoordeelden wie voor sanering van zijn bedrijf in aan merking kon komen en wie niet. Als regel was het maar één of in sommige gevallen waren het hoogstens twee of drie leden, die 't betreffende bedrijf, de bedrijfsvoerder en het gezin kenden 34

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 36