Zoals bekend verondersteld mag worden is veel cultuurtech nisch werk in de laatste decennia uitgevoerd ter bestrijding van werkloosheid. Handenarbeid, van vooral in het begin onervaren krachten, heeft zeer veel cultuurtechnisch werk tot stand ge bracht. Hierbij waste de ene hand de andere schoon. Cultuur technisch werk is nuttig werk en de kosten van uitvoering zijn in een tijd van werkloosheid verantwoord, omdat voor het geld, dat ter ondersteuning van de werkloze toch moet worden uitge geven, nu nuttige cultuurtechnische arbeid kan worden verricht. De verdeling van de totale kosten tussen de ministeries van Landbouw en van Sociale Zaken kan hier buiten beschouwing blijven. In de jaren van de oorlog en daarna zijn de cultuurtechnische werken in aanzien gestegen, ze hebben „eigenwaarde" gekregen in vergelijking met vroeger toen ze als werkverschaffing werden beschouwd. Nu wij in een tijd van een overspannen arbeidsmarkt leven, blijft de Staatseconomische behoefte aan grondverbetering in ruilverkavelingsverband bestaan. De ervaring heeft geleerd, dat cultuurtechnische werken als egalisatie van percelen en drainage, zich voor mechanische uit voering lenen, mits men over ervaren uitvoerders beschikt. Een moeilijkheid voor de aanbesteding is nog het opmaken van het bestek. Als de tekenen niet bedriegen, dan zullen de komende jaren de nodige ervaring doen ontstaan bij le. aannemers tot het bevredigend mechanisch uitvoeren van bovengenoemde cultuurtechnische werken; 2e. bij de aanbesteders tot het opmaken van goede bestekken, waarop aanbesteding van cultuurtechnisch werk kan plaats hebben. Ad 5. Wanneer ik de ontwikkeling van de laatste 5 jaren beschrijf, dien ik ook te noemen de methode van schatten, die in de Her verkaveling Zeeland is toegepast en die aanmerkelijk afwijkt van de werkwijze, die tot voor kort werd gevolgd. Basis van de schatting is in Zeeland de waarde, die de grond 36

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 38