Waarschijnlijk na de uitvoering van de herverkaveling en de daarbij uitgevoerde cultuurtechnische werken zal hebben. Een onegaal liggend perceel, dat slecht ontwaterd is, wordt ge schat als goed ontwaterde geëgaliseerde grond, maar voor de gebreken, die het perceel nu nog heeft, worden aftrekken toe gepast. Als regel worden dus voor elk perceel twee waarden ge boekt, n.l. de z.g. optimale waarde en de huidige waarde. Het is voor het vaststellen van de optimale waarde nodig, dat men in zicht heeft in de mogelijkheden, die de grond heeft, wanneer ze „in beter doen" is gebracht en tevens inzicht in cie moge lijkheden van de cultuurtechniek om de grond in betere cultuur toestand te brengen. Uit een en ander volgt, dat het nodig is, dat zowel de bodem- deskundige als de cultuurtechnicus zich intensief met deze schatting bemoeit. Niet alleen de tegenwoordige toestand van de grond, maar vooral de toekomstige speelt bij de waardebe paling een rol. De optimale waarde van de grond zal de basis zijn voor de toe deling. Het verschil tussen ingebrachte „huidige waarde" en gerealiseerde optimale waarde wordt in geld verrekend. Door deze methode van schatting is reeds aan het begin van de verkaveling vast te stellen, welk bedrag ongeveer door de belanghebbenden zal worden bijgedragen in de kosten van hel werk. Uit een en ander moge blijken, dat de methoden in het ruilver- kavelingswerk steeds in ontwikkeling zijn. Hoe groter en hoe ge varieerder de blokken zijn, hoe meer reden om specialisten aan te trekken en het werk in team-verb and uit te voeren. De heer Gorter heeft in zijn eerder genoemd artikel er op ge wezen, dat de landmeter van het Kadaster in dit team zijn plaats heeft. De afgelopen 5 jaren hebben dit bevestigd en ik meen enige as pecten hiervan te hebben aangetoond. De landmeter zal zijn werk altijd doen in een kleinere of grotere 37

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 39