De huidige taak der Physische Geodesie door prof. dr ir F. A. VEN ING MEINESZ Buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft In de vijf jaren, die sinds het verschijnen van het vorige lustrum- hoek verlopen zijn, heeft er een duidelijke ontwikkeling plaats ge vonden van de rol, die de Physische Geodesie in de moderne geode tische problemen speelt en belooft te zullen spelen. Een plaats van betekenis neemt hierbij het „Mapping and Charting Research La boratory" te Columbus, Ohio, onder de wetenschappelijke leiding van W. Heiskanen, in. Aldaar wordt in het bijzonder het vraagstuk ter hand genomen van het tot eenzelfde „World Geodetic System" verenigen van alle geodetische netten op aarde. Bij dit probleem treedt niet alleen de vergelijking van Stokes op de voorgrond, die toelaat om uit de zwaartekrachtsanomalieën de afstand N van geoide tot aardellipsoide te berekenen, maar meer nog de daaruit afgeleide vergelijkingen, die de N-Z en O-W compo nenten der absolute schietloodafwijkingen in deze anomalieën uit drukken. Als gewoonlijk wordt hier onder „aardellipsoide" de refe- rentie-ellipsoide verstaan, waarvan het middelpunt met het zwaar tepunt der aarde samenvalt en onder „absolute schietloodafwijkin gen" diegene, die ten opzichte van deze aardellipsoide berekend zijn. Zoals bekend mag verondersteld worden, heeft men voor de toe passing van deze vergelijkingen de zwaartekrachtsanomalieën nodig over de gehele aarde, doch gelukkig neemt het effect der ano malieën in de formule met de afstand van het beschouwde punt snel af, zodat dit reeds op zekere afstand verwaarloosd mag worden en het dus geen ernstig bezwaar geeft, dat grote gebieden op aarde nog niet gravimetrisch zijn opgemeten. De schietloodafwijkingen hebben 39

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 41