geven wordt. Op deze wijze kan uit deze bogen voor a een aanzien lijk nauwkeuriger waarde berekend worden dan tot nu toe daaruit is afgeleid. Aan te nemen is, dat de nauwkeurigheid van a biermede tot enkele tientallen meters, wellicht zelfs enkele meters, kan opge voerd worden. Ten tweede is het gewenst, dat alle driehoeksnetten van de geoide op de juiste plaats en in de juiste oriëntering op de aardellipsoide geprojecteerd worden. Men kan dit doen door gravimetrisch de ab solute schietloodafwijking in het centrale punt te berekenen en met behulp daarvan de nodige correcties aan lengte, breedte en azimuth in dit punt aan te brengen. De lengten en breedten van alle andere netpunten volgen dan vanzelf. Een nauwkeuriger resultaat kan verkregen worden door van meerdere astronomische punten van het net de absolute schietlood afwijkingen gravimetrisch te berekenen. Door vereffening kan dan voor alle punten de definitief aan te nemen lengte en breedte op de ellipsoide afgeleid worden. Bij de netsvereffening moeten aan alle gemeten basissen kleine correcties aangebracht worden, evenredig aan de met het theorema van Stokes te bepalen waarde van N. De correcties aan de gemeten hoeken, die in verband met de projectie van het net van de geoide op de ellipsoide nodig zouden zijn, blijken in vrijwel alle gevallen verwaarloosd te kunnen worden. Op deze in het kort geschetste wijze verkrijgt men dus dat de projecties der aanwezige driehoeksnetten van de geoide op de aard ellipsoide op de juiste wijze geschieden en dat aldus alle netten op de aardellipsoide hun juiste plaats en oriëntatie krijgen. Dit is ook voor netten in verschillende continenten het geval en zodoende ver krijgt men dus een voor de gehele aarde geldig geodetisch systeem. Welke vereffeningsproblemen bij de onderlinge aansluiting van naburige netten ontstaan, als deze op de aangegeven wijze op de aardellipsoide overgebracht worden, zullen wij hier niet behandelen. Wel moge er op gewezen worden, dat hierbij ook aan de gemeen schappelijke grenzen der netten de waarden van N aan elkaar aange sloten moeten worden. In het aldus ontstaande wereld geodetische net kunnen zonder 41

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 43