Uit de geschiedenis van de landmetersstotus ir C KOEMAN Indien het verschijnen van een Lustrumboek geen min of meer dwingende aanleiding ware geweest, had het beschrijven van de ge- schiedenis van de status van de landmeter beter achterwege kunnen blijven en wel om de volgende redenen le. Omdat het onderwerp niet rijp voor behandeling is. Immers: Omdat in het hiernavolgende meer in het bijzonder over de Nederlandse landmeter gesproken wordt, valt de overgangs periode: civiel-landmetergeodetisch ingenieur, als een onrijp onderwerp binnen het bestek van dit artikel. 2e. Omdat een ongevraagde getuigenis van een buitenstaander, waarin hij zijn visie op de status van de landmeter geeft belang rijker is dan een gelegenheidsartikel, door een landmeter ge- schreven. Voor een goede beschrijving van de status van de landmeters uit vroeger eeuwen is het nodig dat wij ze als levende mensen in hun milieu zien en dat we ook de indruk weergeven die ze op hun om geving maakten. Daarvoor is méér nodig dan 't vermelden van en kele historische feiten, zoals in dit opstel. De kuituur geschiedenis, en in 't bijzonder de geschiedenis van de mathematische wetenschappen die daarvan zo'n belangrijk deel uitmaakt, is voor een goed begrip van t werk van de landmeter onmisbaar. Van deze kultuurgeschie- denis gebruiken we hier slechts haar indeling: a. De Egyptische beschaving van 3000-600 v. Chr. 44 door Wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan de Technische Hogeschool te Delft

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 46