iurijn gedateerd zh 1300 v. Chr. bevat, in hiërogliefenschrift, de situatie van goudmijnen op het schiereiland Sinaï. In het Oude Testament (Kronieken II) lezen we hoe Koning Ezechias de waterloop van de Gihon liet afdammen en door een tunnel afleiden 700 v. Chr.). Deze tunnel, die door de bergen werd gedreven door de „mijnwerkers" van Gezah. werd in 1880 bij toeval ontdekt. Op de plaats waar twee werkgroepen elkaar ontmoet hebben (de tunnel werd dus van twee kanten uit gedreven) vond men een ge denkplaat waarop dit feit gememoreerd stond. Welk een hoge stand van de toegepaste meetkunde landmeetkunde) impliceert dit Op welk een hoog plan of de wiskunde bij de volken uit het Nabije Oosten reeds in de eeuwen 3000-2000 v. Chr. stond, leren ons de vertalingen van de duizenden tabletten met spijkerschrift die (veelal in recente tijd) gevonden zijn. Kort samengevat hield de meetkunde van de Babyloniërs in: evenredigheden bij even wijdige lijnen; stelling van „Pythagoras"; oppervlakte van drie hoek, trapezium, cirkel; inhoud prisma en cylinder, terwijl hun al gebra reeds o.m. de vierkantsvergelijkingen en de sommatie van rekenkundige reeksen omvatte. Met deze kennis als achtergrond kan het niet anders of de landmeter, de „geometricus" uit het Mesopotamië van Hammurabi (zfc 1700 v. Chr.) moet een figuur geweest zijn die, krachtens het intellectuele niveau, tot de bovenste klassen van de toenmalige maatschappij behoord heeft. Dat het vervaardigen van plattegron den hun niet vreemd was, bewijst o.m. het standbeeld van de oud- habylonische priester-koning Gudex. De koning houdt op de knie ën een tekenbord, waarin de plattegrond van een stad gegrift is. Over de eigenlijke landmetersstatus in deze oude rijken weten we niets. Geen gegevens over hun dienstbetrekking, hun voor schriften, betalingen, etc. Ditzelfde kan gezegd worden van de Griekse beschavingsperiode, 600 v. Chr.400 na Chr. Bij gebrek aan zulke gegevens gaat de landmeter van heden er toe over om b.v. de werktuigen, geconstrueerd door Heron van Alexandrië 125 v. Chr.), de graadmeting van Erathostenes 250 v. Chr). en de geo grafie en astronomie van Ptolemeus (150 na Chr.) binnen de sfeer 48

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 50