rekenden goed, maar wiskundigen waren het zeker niet. Daarvoor ontbrak hen het geduld. Bij het boek dat de architect Vitruvius ge publiceerd heeft vraagt R. J. Forbes zich af: „Is dit nu werkelijk de grote architect van Keizer Augustus ?"7). Zoals men van Vitruvius kan zeggen: men kan ook zonder wiskunde prachtig en kolossaal bouwen, kan men ook van de Romeinse land meters zeggen: men kan 't Romeinse rijk in kaart brengen zonder kennis van de geodesie. Castorius' kaart van 't rijk is dan ook een aaneenschakeling van rechte wegen, zonder aanwijsbare sporen van enige kaartprojectie. In het maatschappelijk bestel had de Romeinse landmeter een voor name taak: het opdelen van de koloniën, het uitzetten van de grens stenen en het traceren van de duizenden mijlen lange heirwegen. Hun meet werk lag ten grondslag aan het bestuur en beheer van de staat. Niet aan een eigendomsadministratie of aan een belastinghef fing. Deze landmeters waren ambtelijke personen, met gezag be kleed„Hun schreden beslissen de onenigheid. waar hij loopt ontneemt hij land aan de een, brengt land aan de ander, gelijk de stroom van een rivier". aldus een oude schrijver. Hoe sober of het tegenwoordige ceremonieel van een grensaan- wijzing wel is, blijkt uit een vergelijking met de Romeinse grens- vaststelling: Bij 't plaatsen van een grenssteen fungeerde de land meter als priester van een godheid. De ceremoniële poespas bestond hierbij uit het zalven, kronen en bewieroken van de steen; na het slachten van een offerdier kwam 't plaatsen van de steen op de been- derresten van het offervuur. Het juridische gedeelte van al datgene wat met grens a an wij zing te maken had, werd zeer nauwkeurig behandeld. Op dit punt blonken de Romeinen ongetwijfeld uit. Sommige schrijvers schenken nogal veel aandacht aan de wijze van uitzetten bij het stichten van nieuwe koloniën of steden. Hierbij speelde de Noord-Zuid-richting een be langrijke rol. In vergelijking met de kennis van de astronomie die de Babyloniërs reeds 2000 jaar vroeger bezaten, wordt dit astrono misch oriënteren van het Romeinse meetlijnenstelsel wel wat te zeer 7) R. J. Forbes: „De mens bouwt zich een wereld", p. 52. 50

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 52