beklemtoond. Het is zeker het uitgebreide priesterlijke ritueel dat ook daarmee gepaard ging, niet waard. Hoe is het de Griekse en Romeinse wetenschap en techniek verder vergaan In de zevende eeuw na Chr. begon er een geheel nieuwe era in de geschiedenis van onze kuituren. De Islam verovert de we reld. Doch de beschaving van de onderworpen volken wordt niet vernietigd. De Mohammedanen hadden oog voor de bevordering van kunst en wetenschap. Reeds vroeg (8e eeuw na Chr.) kopiëerden de Arabische geleerden de werken van Ptolemeus, Euclides, Aristoteles, etc. Met deze werken als hun leerboeken stichtten de Arabieren een wereldrijk waarin wiskunde, techniek en kunst op een zeer hoog niveau stonden. Eigenlijke getuigenissen van het werk van de Ara bische landmeter bezitten wij niet. Over een stelsel van grond- administratie is, voor zover aan de schrijver bekend, nooit iets ge publiceerd. We moeten ons er mede tevreden stellen dat, indien er een onafhankelijke landmetersstand onder de Islam bestaan heeft, deze op een hoog intellectueel niveau zal hebben gestaan. De Ara bieren hebben het astrolabium naar Europa gebracht en uit de centra van wetenschap: de Moorse Universiteiten en Spanje, is de wiskunde en de techniek voor de eerste maal in West Europa door gesijpeld. De Benedictijner monnik Gerbert (de latere Paus Syl vester II) uit Auvergne studeerde, als vele andere geestelijken, techniek aan de Spaanse Universiteiten. Hij was het waarschijnlijk die de Arabische cijfers in Europa introduceerde. Zijn geometricae is het eerste boek waarin elementen uit de landmeetkunde onder wezen worden. Hier zien we er een voorbeeld van, hoe de moderne wereldverhoudingen waarin studenten uit onderontwikkelde landen kennis vergaren in die landen waar een hoog ontwikkeld technisch kunnen bestaat, in wezen niet nieuw zijn. Dit tijdperk van Moorse beschaving, als overbrugging van de periode tussen de Byzantijnse kuituur en de late Middeleeuwen, heeft slechts aan een zeer klein aantal ontwikkelden de kennis van de werken uit de oudheid gebracht. Euclides, o.m. werd uit het Arabisch in het 51

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 53