Wageningen door er op te wijzen „dat de landmeetkunde aan een polytechnische instelling van onderwijs op weinig meer dan behan deling op de voet ener hulpwetenschap kan rekenen" (9). Belang rijker volgens Hoffmann is echter de behoefte aan ruilverkaveling die zich in verscheidene duitse staten openbaart en die een grondige kennis van de cultuurtechniek voor de geodeten nodig maakt. „De invoering der landverlegging in Nederland is nog enkel een kwestie van tijd; dat wij er, is zij eenmaal ingevoerd, aan zullen medewer ken, is boven alle twijfel verheven" (10). Hoffmann ontwerpt zelfs een programma voor de geodeet-cultuur technicus (11), Het bevat, behalve de wiskunde, de geodesie en de juridische vakken, veel leerstof die voor de tegenwoordige ruil- verkavelaar van grote betekenis is. De Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft zich op 14 October 1901 vrijwel geheel achter de ideeën van deze eminente voorvechter van een betere opleiding geplaatst (12). Het zou nog lang duren voor zijn denkbeelden verwezenlijkt zouden worden Tussen de jaren 1907 en 1912 is de kwestie van de opleiding van landmeters opnieuw verscheidene malen in het Tijdschrift en in de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde behandeld gewor den (13). „Geen ander resultaat is daarmede behaald dan dat de regering tegenwoordig de adspirant landmeters gedurende één jaar in de gelegenheid stelt om enige colleges aan de Technische Hogeschool te volgen. Heeft de adspirant niet door zelfstudie of privaatlessen gezorgd voor een voldoende dosis kennis van de hogere wiskunde, dan kan het te Delft genoten hoger onderwijs niet anders dan weinig vruchtdragend zijn. Van enige systematische opleiding is tot heden geen sprake. Wil men in de toekomst beschikken over in alle opzichten goed ge vormd personeel waarvan het percentage minder bruikbaren zo gering mogelijk zij, dan zou de opleiding op de volgende beginse len gebaseerd moeten zijn: lste. de adspirant landmeter zou als waarborg voor voldoende algemene ontwikkeling het einddiploma H.B.S. 5 jarige cursus of 67

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 69