72 schiedt (30) op de meer dan gewone betekenis van dat ogenblik en ook de redacteur Polée wijdt er enige treffende woorden aan. De eerste wetenschappelijk gevormde landmeters hebben in ons land hun intrede gedaan. Gedurende verscheidene jaren valt over de opleiding, die inmid dels gesplitst werd in een richting Nederlandse- en een richting Koloniale geodesie (de uitdrukkingen zijn gelukkig niet van mij) 9 weinig te vertellen. Wel werd ze in 1924 bedreigd door de toenmalige minister van Financiën, die een commissie instelde om te onderzoeken of de eisen, die voor de benoeming tot landmeter van het Kadaster werden gesteld, te omvangrijk waren. Gelukkig heeft deze commissie, naar haar voorzitter de commissie Heuvelink genoemd, in haar verslag (31) met overtuiging het tegendeel aange toond en de minister heeft zich blijkbaar bij dit oordeel neergelegd. In 1931 overlijdt van Riel op 49-jarige leeftijd. Zoals Tienstra in zijn „In memoriam" (32) terecht opmerkt „heeft hij op de Wage- ningse opleiding een zeer persoonlijk stempel gedrukt waarvan de invloed lang zal nawerken". Met ingang van 7 September 1931 wordt hij als lector opgevolgd door J. M. Tienstra (1895-1951) voor dien landmeter van het Kadaster en leider van de hermeting van Amster dam. Mr van der Deure neemt in 1932 als lector ontslag; hij wordt als docent in de juridische vakken vervangen door de landmeter en candidaat notaris C. J. Kluvers (geb. 1888) wie de persoonlijke titel van lector aan de landmeterscursus wordt verleend (33). De jaren die Tienstra in Wageningen heeft doorgebracht waren moeilijk, omdat aan de landmeterscursus afgestudeerden toen geen aanstelling meer konden krijgen bij het Kadaster. Immers reeds in 1930 had de minister aan de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde medegedeeld, dat het aantal adspirant landmeters voldoende was om in de eerstvolgende jaren in de vacatures van landmeter van het Kadaster te voorzien (34). De studie-toelage voor de candidaat landmeters was reeds veel eerder (in 1923) ingetrokken; uiteraard was van toen af de verplichte kennismaking gedurende 9 maanden

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 74