en 1953 Stroe, 1954 Terschelling), terwijl ook thans in 1955, zomer- oefeningen (in Stroe) hebben plaatsgevonden. Deze hebben zich in zoverre van de vorige onderscheiden dat nu ook eerstejaars stu denten er aan hebben deelgenomen. De gemeten objecten waren tot dusverre terreinen van het Staatsbosbeheer. De kampen zijn uiter mate nuttig en wat ook belangrijk is prettig. Ik meen wel te mogen zeggen dat studenten en docenten er de aangenaamste her inneringen aan hebben. De oorlogsjaren zijn voor Delft moeilijke jaren geweest. De eerste botsing met de bezettende macht die ernstige gevolgen voor de studie had, was op 25 November 1940 toen de Joodse hoogleraren door de Duitsers werden ontslagen. De studenten antwoordden hierop met 'n staking en de bezetters hierop weer met een sluiting van de school. Deze heeft geduurd tot 15 April 1941 (46). In de daarop volgende, min of meer rustige, periode had (op 16 Juni 1942) de benoeming tot lector plaats van R. Roelofs (geb. 1905), sedert 1936 hoofd assistent aan het laboratorium voor geodesie en voor dien landmeter van het Kadaster in Nederlands-lndië (47). Prof. Schermerhorn was in die tijd voor het onderwijs geheel uitgeschakeld, daar hij van Mei 1942 tot Kerstmis 1943 als gijzelaar was geinterneerd in een kamp in St. Michielsgestel. Ook na de oorlog heeft hij aan het onder wijs niet meer deelgenomen, doordat het zware ambt van minister president in het eerste na-oorlogse kabinet hem uiteraard volkomen opeiste. De plotselinge arrestatie door de Duitsers van ca. 215 Delftse stu denten op 6 Februari 1943 (48) betekende nagenoeg het einde van de studie tijdens de bezettingsjaren. Weliswaar werd aan degenen die vóór 4 Mei 1943 de zgn. loyaliteitsverklaring hadden onderte kend, toestemming gegeven de studie voort te zetten, maar in de praktijk is hiervan weinig terecht gekomen. Tentamens en examens in die tijd afgelegd door degenen „die getekend hadden" zijn na de bevrijding zelfs vervallen verklaard. 76

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 78