Dit geimproviseerde begin heeft met vrij grote snelheid een vorm aangenomen, die aanvankelijk de moeite van bestrijding waard ge acht werd. Alweer, achteraf, is dat verschijnsel niet zo onbegrijpe lijk: de afstand tussen wat er in de twintiger jaren in de technische wereld op landmeetkundig gebied gepresteerd werd en hetgeen een degelijke kadaster-landmeter als de waardigheid van zijn be roepsuitoefening beschouwde, was dan ook wel enorm. Toch zijn er aan kadastrale kant ook altijd mensen geweest, die hun inzicht niet uitsluitend lieten bepalen door het hier gesigna leerde contrast. Immers, zij begrepen terdege, dat, al moge het be gin dan geimproviseerd zijn geweest, de poging tot verbetering van de landmeetkundige praktijk in de technische wereld er niet min der ernstig door was. Dezulken zagen ook de verschijnselen, die een zekere belofte inhielden voor een vermindering van de span ning tussen de landmeetkundige praktijken in de verschillende sferen. Zij begrepen, dat het ook in de wereld van landmeetkundige technici van lagere orde een probleem was van doelbewuste oplei ding en de wil tot verdere ontwikkeling. Zij begrepen daarnevens echter, dat de verhoging van de maatschappelijke positie van de landmeter slechts mogelijk was indien een middelbare kracht een gedeelte van zijn taak zou kunnen overnemen. Ik heb het voorrecht genoten in deze jaren tussen 1922 en 1955 deze met veel discussie gepaard gaande ontwikkelingsgang persoon- soonlijk mee te maken. Aanvankelijk, wat mij betreft, misschien ge stimuleerd door het lagere salarispeil van de lagere krachten, het geen voor een particulier bureau bepaald wel meetelt, is het toch al vrij spoedig een zeker inzicht in het maatschappelijk gebeuren geweest, dat mij tot de overtuiging bracht, dat de aanvankelijk ge- improviseerde opzet, zij het ook met correctie en versterking op sommige punten, in de juiste richting voerde. De leden van Snellius weten zonder twijfel dat er gedurende vele jaren een strijd gevoerd is om het universitaire niveau van de hoog ste vorming in de landmeetkundige wereld. In 1934 heeft het Mini sterie van Financien geweigerd mee te werken aan de instelling van de studie voor geodetisch ingenieur aan de T.H. 85

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 87