De geodetisch ingenieur, de Verenigde Naties en de wijde wereld 89 door prof. drirW. SCHERMERHORN Directeur van het Internationaal Opleidingscentrum voor Luchtkaartering te Delft Er wordt tegenwoordig vaak aandacht gevraagd voor de Interna tionale Technische Hulp aan achtergebleven gebieden. Dit is een gelukkig verschijnsel. Het geeft uitdrukking aan het besef, dat de ongelijke verdeling van welvaart onder de volkeren der aarde op den duur nog gevaarlijker dreigt te worden, dan 'n groot verschil in wel stand tussen de individuen van één volk, zoals dit geleidelijk aan in de afgelopen paar eeuwen in Europa groeide. Zowel het technische kunnen en de economische ontwikkeling in Europa en Amerika als het groeiend zedelijk besef, dat weerstand opriep tegen de scherpe contrasten tussen rijken en armen, heeft op het nationale vlak een ontwikkeling ingeleid, welke de scherpste spanningen, die uit zulk een toestand voortvloeien, tot ontlading hebben gebracht. Dit ge schiedde in het ene land langs de weg der geleidelijkheid, in andere landen heeft deze spanning zich ontladen in revoluties en woelingen. De parallel tussen deze ontwikkeling van de klasse-tegenstellin gen op het nationale vlak en een intercontinentale klassenstrijd tussen de haves en de have-nots op mondiaal niveau is niet te ge waagd. In brede lagen is het besef groeiende, dat de mensheid ook op dit intercontinentale vlak de keuze heeft tussen verzachting der tegenstellingen of ontlading der spanningen door middel van revo luties en andere gewelddadige verschijnselen. Deze gedachte ligt bij velen onzer ten grondslag aan onze strijd voor internationale technische hulp. Gelukkig worden ook in dit geval deze gevoelens versterkt door een zedelijk normbesef, dat protest aantekent tegen de mensonwaardige toestanden, die in

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 93