andere delen van de wereld voorkomen. Schrijver heeft persoonlijk het voorrecht gehad in allerlei delen van de wereld, zij het vaak ook slechts oppervlakkig, een indruk te krijgen van die vormen van mensenleven op aarde, waarvan ook de armen in ons land zich nauwelijks een voorstelling kunnen vormen. Deze ervaring, bene vens een zedelijk normbesef, d.w.z. overtuiging omtrent hetgeen eigenlijk behoorlijk is op deze wereld, hebben schrijver dezes ge maakt tot een overtuigd aanhanger van en een strijder voor de noodzaak tot liet brengen van offers door de rijke volkeren (waar toe zeker ook Nederland behoort) ten behoeve van de armen. Het heeft velen goed gedaan, H.M. de Koningin in overtuigde en warme bewoordingen te horen pleiten voor deze gedachte. Zij sprak daarbij speciaal tot de Nederlandse jeugd. Het is dan ook geen wonder, dat in bet bijzonder bij het jonge geslacht voor dit vraag stuk belangstelling bestaat. Daarom vroeg de Lustrumboek-redactie mij een beschouwing aan dit onderwerp te wijden. Laat ik dan direct beginnen met de opmerking, dat juist voor de jonge generatie het werk van de V.N. op dit terrein tot heden toe niet de meest voor de hand liggende mogelijkheid biedt, haar krachten aan de ontwikkeling van de achtergebleven gebieden te wijden. Tot heden heeft in de meeste gevallen de technische hulp van de V.N. bestaan uit het adviseren van reeds ter plaatse wer kende diensten of het opmaken van plannen voor de organisatie van een of ander werk of van diensten. Men heeft daarbij, gestimu leerd door de vragende landen, zich bijna altijd in eerste instantie gewend tot top-experts. Men vraagt voor dergelijke functies natuur lijk steeds mensen met ruime ervaring op het betreffende vakge bied. Dat betekent, dat jonge, pas afgestudeerde mensen voor dit werk vrijwel nooit in aanmerking komen, ik heb ze althans in mijn praktijk op dit gebied in deze kwaliteit nog nooit ontmoet. De vraag is intussen, of dit juist is. In vele gevallen zou een goed resultaat kunnen worden behaald door de combinatie van een des kundige met grote ervaring, die slechts korte tijd in een dergelijk land blijft, met een jonge bekwame technicus met slechts enkele jaren ervaring, die dan langer ter plaatse blijft en mede in het 90

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 94