jaarlijkse zomerkampen. Ook hebben de excursies, vooral de bui tenlandse, naar mijn mening goede vruchten afgeworpen. Zo gaan wij met een gerust hart de komende vijf jaren tegemoet, al zal gewaakt moeten worden tegen een zekere verstarring die vaak een gevolg is van stabilisatie. Immers, al heeft zowel de opleiding tot geodetisch ingenieur als het verenigingswerk van „Snellius" in vele opzichten een bevredi gend stadium bereikt, we mogen niet vergeten dat dit zeker nog niet het geval is bij de toepassing van de geodesie in ons land. Hier zijn de verhoudingen nog verre van gestabiliseerd, en is er sprake van stabilisatie dan zou men soms wensen dat deze doorbroken werd. Wij zien in de organisatie van de landmeetkunde in Nederland een vacuum tussen de geodetisch ingenieur en de lagere landmeet kundige krachten opgevuld door de middelbare geodetische techni cus, maar grotendeels is hier nog sprake van een theoretische ont wikkeling die de toets der praktijk nog moet doorstaan. Plaats en taak van alle categoriën van beoefenaren der landmeetkunde zullen slechts na veel wrijving gevonden worden. Wat de inhoud betreft, geeft dit gedenkboek een waardevolle aan vulling van het vorige. Werd daar de blik voornamelijk gericht op toepassingen van de geodesie in eigen land, nu komen die buiten onze landsgrenzen aan de orde. Nieuwe belangrijke methoden en gedachtengangen in de geodesie worden besproken, plaats is inge ruimd voor historische aspecten van de groei van verhoudingen in de geodetische wereld. Dit laatste zou niet mogelijk zijn geweest als er niet sprake was van een zekere stabilisatie in de huidige verhou dingen. Het is goed in dit verband een blijkbaar veel voorkomend misver stand te signaleren en te bestrijden. In beide lustrumboeken worden toepassingsgebieden van de geodesie behandeld, gebieden waarop de afgestudeerde geodetisch ingenieur zich moet inwerken en waar dus van specialisatie sprake kan zijn. Zo worden specialisten ge vormd maar niet tijdens de studie, al zullen alle geodetisch ingeni eurs niet op dezelfde onderwerpen afstuderen. Een ieder heeft een 8

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 9