Fig. 1 Ten aanzien van a. wordt opgemerkt, dat grote afstanden eveneens overbrugd kunnen worden met lage en middelhoge frequenties, en wel door gebruik te maken van reflecties tegen de verschillende lagen van de ionosfeer; zie fig. 1. Reflecties hebben tot gevolg dat de uitgestraalde informatie de ontvanger bereikt langs twee of meer verschillende wegen. Door veranderingen in de ionisatietoestand van de verschillende lagen, hebben alle reflecties een min of meer onstabiel karakter. Met een enkele uitzondering, is de ontvanger niet in staat onderscheid te maken tussen directe en gereflec teerde (sky wave) golven en wordt zodoende een variabele resultante ge meten of geregistreerd. Het is onmogelijk de gezochte afstand de lengte van de door de directe golf afgelegde weg) daaruit met enige dragelijke nauwkeurigheid af te leiden. Dit soort reflecties treedt niet op bij centimeter-, decimeter- en meter- golven; deze zijn echter niet geschikt om lange afstanden op zeeniveau te overbruggen, aangezien zij zich nagenoeg rechtlijnig voortplanten. De reflectieverschijnselen treden des nachts in sterkere mate op dan overdag. Voor surveysystemen, waarbij uiteraard zo groot mogelijke nauwkeurig heid nagestreefd wordt, dient men zich dan ook te beperken tot afstan den, waarop de sky wave nog geen merkbaar effect heeft. De volgende gegevens zijn bedoeld om een globaal inzicht te geven in de afstanden welke met een surveysysteem kunnen worden overbrugd. Bij het op rond 100 kc/s (A ^3000 m) werkende Decca-systeem is het effect van sky wave overdag verwaarloosbaar klein tot op afstanden van 400 a 450 km; des nachts wordt het effect voor surveydoeleinden onaanvaardbaar 100

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 101