slechts 5",5 di 7" met die uit de R.D.-coördinaten van de zenders. Bij de Decca chain in Nigeria waren de resultaten aanzienlijk minder gunstig. Het ging hier uitsluitend over landgebieden, waarvan achteraf onmiskenbare aanwijzingen verkregen werden dat het geleidingsvermogen zeer slecht en van plaats tot plaats sterk variabel was. 10 Korte beschrijving van de voornaamste survey systemen Opmerking. Vele systemen hebben een aantal eigenschappen gemeen en om die reden zal voor het eerst te beschrijven systeem iets meer plaats ingeruimd worden dan voor de andere. Tenzij anders vermeld, hebben de te noemen nauwkeurigheden betrek king op de middelbare fout in één radiopositielijn. De nauwkeurigheid van plaatsbepaling (fix) is afhankelijk van de snijdingshoek van twee van die lijnen; dit betreft dus meetkundige en geen radiotechnische eigen schappen. 10.1 Systemen van de Decca-groep. Alle ontwikkeld door een dochter- (radio) maatschappij van de Decca Record Co te Londen. 10.1.1 Decca survey. Alle zenders zijn op de grond opgesteld; de ont vangers kunnen worden geplaatst op een schip, dan wel in een voertuig of vliegtuig. Een zender M(aster), werkende op een frequentie 6 en een zender R(ed slave) op 8vormen de rode combinatie op de basislijn MR; zie fig. 5. Dezelfde Master, gecombineerd met een op 9 werkende G(reen slave) vormt de groene basislijn MG en een derde basislijn MP kan desgewenst gevormd worden met behulp van de P(urple slave), welke op 5 uit zendt. Een typische ,,grondfrequentie" (basic frequency) is 14,167 kc/s. Verschillende „chains" gebruiken een iets verschillende f. Uitgestraald worden continue, ongemoduleerde golven. De uitzending van de Master wordt ter plaatse van de slaves ontvangen, waardoor deze in staat zijn (automatisch) hun uitzendingen te regelen in een vaste faseverhouding tot de Master (gesynchroniseerd). De ontvanger bezit voor al deze frequenties afzonderlijke ontvangst kanalen. Door frequentievermenigvuldiging worden in de ontvanger de volgende combinaties tot stand gebracht: 4x6/met 3 X 8=24/ 112

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 113