De bandbreedte van de zenders is ongeveer 100 c/s en de frequenties 5/, 6 8 en 9 kunnen zodanig gekozen worden dat zij in de daarvoor internationaal gereserveerde banden vallen. Door het gebruik van ongemoduleerde golven is het mogelijk de band breedte van de ontvangers te beperken tot 30 c/s en bij sommige uit voeringen nog minder. Voor surveydoeleinden wordt gewoonlijk een 2-slave chain gebruikt. Het aantal gebruikers is onbeperkt; iedere nieuwe gebruiker behoeft slechts een ontvanger aan te schaffen. Veelal wordt automatische registratie van de decometeraflezingen toe gepast (Track Plotter). Het bereik van een Decca chain is gelijk op alle hoogten boven zeeniveau en is afhankelijk van zendvermogen en noise level en voor nauwkeurig werk van de sky wave grens. Voor een 600 Watt input chain (circa 20 W output) is het öfagbereik in de tropen (hoogste noise level) circa 400 km; dit grote bereik is hoofdzakelijk te danken aan het feit dat atmosferische (en andere) storingen grotendeels buiten de ontvanger kunnen worden gehouden door de nauwe ontvangstband - 30 c/s - welke mogelijk is bij gebruik van ongemoduleerde golven. Sky wave effecten beperken nauw keurig nachtgebruik tot 70 a 100 km. De lanebreedte 1/2 A op de vergelijkingsfrequentie) is op de basis lijnen van de orde van 450 meter. De afleesnauwkeurigheid van de deco- meter is 0,01 lane ^5 m; schatting van onderdelen is mogelijk, doch heeft op de grotere afstanden weinig zin in verband met propagatie- anomalieën welke afwijkingen veroorzaken tussen uitgestraalde en kaartpatronen. Lane identification (L.I.) vereist aanvullende apparatuur. Zij wordt bij navigatiechains altijd en bij surveychains soms toegepast. 10.1.2 Two range Decca. Voor normale Decca is een minimum van drie grondstations nodig. Dit kan in onderontwikkelde gebieden een bezwaar zijn in verband met personeelsbezetting, aflossing, enz. Two range Decca werkt volgens dezelfde beginselen en op dezelfde fre quenties als Decca, echter met dit verschil, dat één grondzender be spaard wordt door de Master aan boord van een schip te plaatsen (de 114 Een lane is de strook tussen twee opeenvolgende radiopositielijnen (hyperbolen en bij 10.1.2 en 10.1.3 cirkels) met faseverschil 0°.

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 115