zendantenne is te hoog en te omvangrijk om deze in een voertuig of vliegtuig op te kunnen stellen). De ontvanger is dan ter plaatse van de Master opgesteld. Verplaatst het schip zich, dan verandert het aantal lanes op de basis lijnen MR en MG en de ontvanger meet deze veranderingen. De lanes hebben een onveranderlijke breedte van 1/2 A 450 m, zodat - met de wal- zenders R en G als middelpunten - cirkelvormige patronen ontstaan. Het systeem heeft dezelfde eigenschappen als Decca, echter met dien verstande, dat a. het bereik kleiner is doordat de zendenergie van de Master enigszins beperkt is door het feit dat aan boord slechts zendan- tennesystemen van beperkte omvang kunnen worden opgesteld, b. een tweede en volgende gebruikers een complete en op andere frequenties werkende chain nodig hebben en c. het systeem geen L.I. heeft. 10.1.3 LambdaLambda is van latere datum dan two range Decca, doch verschilt daarmede alleen doordat L.I. aanwezig is. Boven dien zijn enkele verfijningen aangebracht in zenders en in ontvangers. 10.1.4 Hi-FixDit systeem is pas in 1960 op de markt gekomen. Opera tionele ervaring is dus nog niet opgedaan, doch de resultaten van demonstraties zijn veelbelovend. Het is ontwikkeld op grond van de be hoefte voor sommige projecten van kleine omvang aan grotere nauw keurigheid, welke uiteraard te bereiken is met smallere lanes. Dit zou men in theorie kunnen bereiken door in normale Decca-ontvangers hogere ver menigvuldigingsfactoren en daardoor hogere F's toe te passen, doch dit is radiotechnisch niet met aanvaardbare nauwkeurigheid mogelijk. Hi-Fix maakt daarom gebruik van hogere frequenties en de ontvangers kunnen eenvoudiger zijn omdat geen frequentievermenigvuldiging wordt toegepast. In grote trekken kan men Hi-Fix beschouwen als een normale Decca, werkende op een frequentie van rond 2 Mc/s, d.w.z. met lanebreedten van 75 m en afleesnauwkeurigheid van 3/4 meter. Hi-Fix kan zowel met drie grondzenders (hyperbolisch) als met de Master aan boord van een schip of vliegtuig (cirkelvormig) geleverd wordenin het eerste geval is het een multi party systeem en in het tweede geval een single use systeem. Vergeleken met andere op 2 Mc/s werkende systemen, is het een groot voordeel, dat Hi-Fix slechts van één enkele zendfrequentie gebruik 115

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 116