maakt. Alle zenders werken om beurten gedurende 3 sec op diezelfde frequentie (time sharing). Bovendien stelt een keuzeschakelaar de ge bruiker in staat om een keuze te doen uit vier frequenties in de buurt van 2 Mc/s -(fcijn alle vier in het betrokken land in gebruik, dan kan de appa ratuur omgebouwd worden voor een andere frequentie, wat betrekkelijk eenvoudig is omdat het slechts gaat om één frequentie). Het gebruik van één enkele frequentie is mogelijk door iedere zender een codering te geven, waardoor de ontvanger in staat is onderscheid te ma ken tussen de drie zenders. Ten behoeve van de faseverschilmeting op na elkaar binnenkomende informatie, is de ontvanger voorzien van een elektronisch fasegeheugen (local oscillator)De bandbreedte is iets groter dan bij Decca - nl. 100 c/s - omdat ook het coderingssignaal moet kunnen worden ontvangen. Het voordeel boven Decca is gelegen in het feit, dat de lanes een factor 6 smaller zijn met behoud van de afleesnauwkeurigheid van 0,01 lane. Hi-Fix is bedoeld voor toepassing op betrekkelijk kleine afstanden (havens, riviermondingen, e.d.). Dan behoeft men slechts zenders en ontvangers welke enkele tientallen kg wegen en zweepantennes van 3 m lengte. Door toevoegen van identieke eenheden kan het zendvermogen en daar door het bereik opgevoerd worden tot bedragen welke ook bij andere op 2 Mc/s werkende systemen mogelijk zijn. Behalve de ontvangers, wordt de apparatuur daardoor omvangrijker en duurder, mede omdat dan ook grotere zendantennesystemen nodig worden. Vrijwel nimmer heeft men echter op de grotere afstanden behoefte aan zeer hoge nauwkeurigheid. Hi-Fix kan met en zonder L.I. worden uitgevoerd. Registratie van de hyperbolische, resp. poolcoördinaten kan automatisch geschieden. Aan de ontvanger kan ook een elektronische computer gekoppeld worden, welke die coördinaten omzet in geografische of rechthoekige. 10.2 Ray dist. Dit systeem is ontwikkeld door de Raydist Corp. te Hampton Virg. U.S.A. Het is een faseverschilsysteem, werkende op continue, gemoduleerde golven. Er zijn verschillende uitvoeringen, hyperbolisch zowel als cirkelvormig. Allen maken echter gebruik van een ter plaatse van de waarnemer op gestelde zender, zodat het een single user systeem is.* 116 Er kan een multi party systeem van gemaakt worden, doch dit wordt zeer gecom pliceerd.

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 117