houden worden met behulp van een reference-zender per patroon, zodat zes frequenties benodigd zijn. De lanebreedte op de basislijnen is ongeveer 75 meter. De bandbreedte van de ontvangers is ongeveer 250 c/s. Het bereik is hetzelfde als dat van vergelijkbare systemen op 2 Mc/s. Volgens een beschrijving zou bij toepassingen in Nw. Caledonië en in Kameroen automatische besturing op afstand van de zenders zijn toege past, waarbij bezoek aan de zenders na 100 uur nodig was. Foto's van de zenders doen vermoeden dat dit projecten van kleine omvang zijn ge weest. 10.6 ShoranIn de tweede wereldoorlog is Shoran door militaire in stanties ontwikkeld en gebruikt voor precisiebombardementen door vliegtuigen. Het wordt onder meer gefabriceerd door de Radio Corpora tion of America. In een vliegtuig is een dubbele zender/ontvanger opgesteld, welke op twee iets verschillende frequenties in de buurt van 300 Mc/s (A^l m) met intervallen van 0,1 sec beurtelings impulsen uitzendt. Deze worden ontvangen door op de grond opgestelde antwoordbakens (repeaters) S en R, zie fig. 7, welke op weer enigszins andere frequenties de ontvangen impulsen heruitzenden; in deze bakens ontstaat enige vertraging, doch deze is nagenoeg constant te houden en kan door kalibratie bepaald wor den. De in de vliegtuigontvanger gemeten tijdsverschillen tussen de eigen uitzending en de terugontvangst van de „echo" zijn in verband met V en met de baankromming een maatstaf voor de afstanden. Kruist het vliegtuig nu de (onzichtbare) lijn SR, dan zal een minimum som van beide hellende afstanden gemeten worden als het vliegtuig zich in het verticaalvlak door de beide grondbakens bevindt. Bij voldoende vlieghoogte kunnen aldus afstanden SR van meerdere honderden kilo meters gemeten worden. De elevatiehoeken in S en R zijn dan klein, zo dat de vlieghoogte niet bijzonder kritisch is voor het herleiden tot de geodetische afstand SR. In paragraaf 6 (fig. 3) is er reeds op gewezen dat de door de impulsen «s* 0,25 microseconde) in de ontvanger gevormde „pips" onregelmatig kunnen zijn en soms niet met zekerheid tot samenvallen kunnen worden gebracht; dit is dan ook de voornaamste beperking wat betreft de met Shoran bereikbare nauwkeurigheid. 120

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 121