10.12 Aerodist. Aerodist is een toepassing van Hydrodist, bedoeld voor plaatsbepaling van een vliegtuig ten opzichte van op de grond ge plaatste Remotes. Het systeem is alleen nog maar op papier ontwikkeld en men verwacht (met sterkere zenders) 100 a 200 km ermee te kunnen overbruggen. 10.13 RadarDe met een goed afgestelde en deskundig bediende com merciële scheepsradar in afstand bereikbare nauwkeurigheid is zeker niet beter dan 2%, terwijl in de richting ten opzichte van een aan genomen nullijn ongeveer 1° 1/57 rad 2%) kan worden bereikt; gekoppeld aan een magnetisch kompas komt daar nog 1 a 2° bij en bij gebruik van gyrostabilisatie (op kleine vaartuigen praktisch onmogelijk) nog Va a 1 °- Het is in beginsel mogelijk een aanzienlijk nauwkeuriger radar te con strueren, doch de kosten zullen dan zó hoog worden, dat het plaats bepalingsprobleem beter en goedkoper kan worden opgelost met één van de bovengenoemde systemen. Het normale bereik van radar is gelijk aan dat van Hydrodist. De meetnauwkeurigheid wordt verder ongunstig beïnvloed door de over het algemeen onscherp afgebeelde echo's. Radar komt dan ook slechts in uitzonderingsgevallen in aanmerking als hulpmiddel bij kaartering. 10.14 Radio-navigatiesystemen. Van de vele bestaande radio-navigatie systemen is alleen de Decca Navigator voor sommige toepassingen nauwkeurig genoeg voor hydrografische kaartering. De Duitse Decca Navigatie chain wordt b.v. door de Nederlandse Hydrografische Dienst gebruikt voor kaartering in de Noordzee buiten zicht van land. De middelbare fout in een fix blijkt ongeveer 120 meter te zijn, wat voor de uiteindelijke zeekaart op schaal 1 200 000 of kleiner aanvaardbaar nauwkeurig is voor de kaartering van een dieptecijfer en aanzienlijk nauwkeuriger dan de zeeman kan navigeren. 11 Keuze van een systeem Een aantal van de in de vorige paragraaf genoemde systemen is ontwor pen voor grote, middelbare en kleine afstanden. Wat betreft de informatie welke zij kunnen leveren, kan gezegd worden dat zij elkaar in vele op zichten overlappen, met dien verstande, dat Shoran (en nog beter 126

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 127