Hiran) bij uitstek geschikt is voor het meten van lange afstanden. De kosten van aanschaffing zijn hoog; voor gelijke bereiken onder ge lijke omstandigheden (noise level) en vergelijkbare prestaties liggen zij voor alle lange-afstandssystemen in de orde van grootte van 1/2 a 3/4 mil joen gulden. Voor kleinere projecten - havens e.d. - zijn dergelijke kosten prohibitief en bovendien wenst men dikwijls een nauwkeurigheid welke met de bovenbedoelde categorie niet altijd bereikbaar is. Voor kleine projecten bestaat echter wel dikwijls een behoefte aan radioplaatsbepaling; mist en slecht zicht gaat vrijwel steeds gepaard met de voor nauwkeurige diepte metingen vereiste kalme zee, terwijl helder zicht nagenoeg altijd samen gaat met harde wind en ruwe zee. Ten behoeve van dergelijke kleine projecten zijn de lichtgewicht korte- afstandssystemen ontwikkeld, waarvan de aanschaffingsprijs een factor 5 a 7 lager ligt. Met betrekking tot deze categorie wordt in brochures dikwijls vermeld of gesuggereerd dat zij ook geschikt (te maken) zijn voor grote bereiken. Dit is in het algemeen niet onjuist, doch omvang en kosten nemen dan sterk toe, terwijl ook om andere redenen de keuze dan beter zou kunnen vallen op een systeem dat voor groot bereik ont worpen is. Ten aanzien van de verlangde nauwkeurigheid worden wel eens eisen gesteld, welke hoger zijn dan overeenkomt met de schaal van de kaarte- ring; zo heeft het b.v. weinig praktisch nut om bij schaal 1 25 000 de eis hoger te stellen dan 5 meter. Verreweg de grootste beperkingen van lange-afstandssystemen zijn ge legen in de anomalieën in de voortplanting van de radiogolven en in de atmosferische ruis, welke laatste sterk uiteenloopt voor verschillende ge bieden op aarde (dit soort beperkingen speelt op de kortere afstanden een zeer veel kleinere rol). Radiotechnische verbeteringen in de zenders kunnen daaraan niet tegemoet komen en sommige voorstellen in die rich ting zijn dan ook volkomen zinloos. Ondanks de zeer summiere behandeling, zal uit de vorige paragrafen wel duidelijk zijn, dat de op continue, ongemoduleerde golven werkende systemen in vele opzichten voor middelbare en grote bereiken in het voordeel zijn vanwege de mogelijkheden van smalle zend- en ontvangst banden en de gunstige verhouding signal noise welke met kleine 127

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 128