zendvermogens bereikt kan wordenvooral in de tropen, waar het noise level hoog is, kunnen deze voordelen doorslaggevend zijn. De omvang van dit artikel laat slechts toe de vele factoren te noemenwelke bepalend zijn voor de juiste werking en nauwkeurigheid van een radio- plaatsbepalingssysteem. Het aan elk daarvan voor een bepaald project toekennen van de juiste gewichten vereist een zeer gespecialiseerde ken nis, doch ook praktische ervaring. Een verantwoorde keus is dan ook slechts mogelijk na raadpleging van ter zake deskundigen. Van bro chures van fabrikanten kan men vanzelfsprekend in het algemeen niet aannemen, dat zij in alle gevallen objectieve informatie bevatten. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat de nauwkeurigste resultaten be reikt kunnen worden bij zeekaartering (hydrografisch, olie-exploratie, e.d.), aangezien de propagatie dan plaats vindt over een medium met bekende en nagenoeg constante elektrische eigenschappen. Voor landkaartering van terrein met goed geleidingsvermogen {o tussen 10~13 en 5xl0~14 e.m.u.) kunnen ook zeer goede resultaten verwacht worden. Bij slechter geleidingsvermogen daalt de nauwkeurigheid snel. Kilometergolven dringen nagenoeg ongehinderd over grote afstanden door in bebost terrein en voor hectometergolven is dit nog in redelijke mate het geval; kortere golven dringen daarin niet door en hebben te land ook overigens snel toenemende ongunstige eigenschappen naarma te de golflengte kleiner wordt. 12 Literatuur Over deze betrekkelijk nieuwe hulpmiddelen voor de kaartering bestaat nog geen samenvattende literatuur, hoewel een poging daartoe gedaan is in: Radio aids to maritime navigation and hydrography, special publication No. 39 of the International Hydrographic Bureau Monaco". Sommige systemen zijn daarin objectief behandeld, doch van andere berust de beschrijving uitsluitend op mededelingen (brochures) van fabrikanten. Gezien de nieuwe ontwikkelingen is deze publikatie van 1956 ook als gedeeltelijk verouderd te beschouwen; een nieuwe uitgave is in bewerking. De vele beschikbare gegevens zijn van sterk uiteenlopende waarde en zeer verspreid gepubliceerd. Een opgave daarvan wordt hier achterwege ge laten omdat zij zeer veel plaatsruimte in beslag zou nemen. 128

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 129