verbetering spreken, die in hoofdzaak te danken is aan de opzienbarende ontwikkelingen in de elektronica. Deze verbetering is begonnen met de ontwikkeling van de elektronische klok - verder kwartsklok genoemd - die veel regelmatiger blijkt te lopen dan het meest geperfectioneerde slingeruurwerk. Bij deze kwartsklok wordt gebruik gemaakt van de eigenschap dat een in speciale vorm geslepen kwartskristal, zodra het in trilling wordt ge bracht, die trilling uitvoert met een zeer constante frequentie. Deze fre quentie is meestal 100 kHz of I MHz en wordt langs elektronische weg trapsgewijze gedeeld tot bruikbaarder frequenties (bv. 1000, 60, 50 Hz) om een synchroon uurwerk of een chronograaf te sturen. Men heeft door onderlinge vergelijking geconstateerd dat zelfs kwarts- klokken niet ideaal zijn. Op den duur veranderen nl. de eigenschappen van het kristal, waardoor de trillingsfrequentie ook gaat veranderen. Deze veranderingen treden niet op als men het kristal op zeer lage tem peratuur houdt, doch bij de hedendaagse klokken is aan deze voorwaarde niet voldaan. Wat men echter wel in de praktijk doet: men vergelijkt de frequentie van het kwartskristal periodiek met een frequentie die ont staat bij het in trilling brengen van bepaalde moleculen of atomen. Zo nodig corrigeert men de frequentie van het kwartskristal. De ijkfrequen- tie is constanter dan die van het kwartskristal, doch is helaas niet geschikt om als permanente „motor" voor een klok te dienen. Deze grote verbetering in de klokconstructie veroorzaakte een aantal verbeteringen in het overige instrumentarium want: a. Men ging behoefte gevoelen aan een chronograaf, die tot op milli seconden afleesbaar is. In Frankrijk en Zwitserland kwam men tot goede oplossingen. Men laat de chronograaf synchroon lopen met de kwartsklok, terwijl de waarnemingsmomenten in cijfers, dus direct af leesbaar, op een papierstrook worden gedrukt. b. Tevens ontstond behoefte aan verbetering in de methode om de klok met een tijdsein te vergelijken. De klassieke coïncidentiemethode, waarbij het aankomt op het beoordelen welke klokketik samenvalt met een pip van het uitgezonden tijdsein, is in dit elektronische tijd perk van weinig waarde meer voor primaire metingen. Er zijn nu elektronische methoden gevonden waarmee het mogelijk is om de klok met een tijdsein tot op minder dan een halve milli seconde nauwkeurig te vergelijken. 132

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 133