andering van de druk. Helaas heeft deze fraaie gedachte niet tot een be vredigende nauwkeurigheid in het resultaat voor g kunnen leiden; er deden zich daarvoor teveel complicaties voor. Hetzelfde was het geval bij de pogingen van Haalck, die van een tijdens de waarnemingsreis constant gehouden gasmassa op elk waarnemingsstation bij gelijk volume met de kwikkolom, of een andere vloei ^tofkolom, de spanning mat. Reeds tijdens de waarnemingen op slappe bodem in Nederland, waarbij de eliminatie der door de bodembewegingen veroorzaakte storingen zo fraai gelukte door het samen laten slingeren van twee slingers in een zelfde vlak op hetzelfde toestel, was het bij de schrijver opgekomen deze methode ook op zee te trachten toe te passen. Bij een proefvaart van een nieuw schip van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij van Amster dam naar Vlissingen nam hij proeven aan boord om te zien hoeveel amplitude de slingers zouden krijgen. In het Noordzeekanaal bleven deze nog wel binnen toe te laten perken, waarbij met een verdere uitwerking der methode nog wel bruikbare resultaten te verkrijgen zouden zijn, doch op de Noordzee waren de bewegingen te heftig. Bij verdere infor matie betreffende scheepsbewegingen bleek, dat een oplossing wellicht met onderzeeboten te bereiken zou zijn; Prof. Van Iterson deelde de schrijver mede, dat deze op grotere diepte onderwater varende zeer rustig lagen. Proeven bij Den Helder, waar toen nog de Onderzeedienst der Koninklijke Marine gevestigd was, gaven de allerbeste verwachtin gen en dit gaf aanleiding aan te vragen een uitreis met een der boten naar Indië mee te maken. Half september 1923 voer de schrijver aan boord van Hr. Ms. K II uit, die in een convooi voer met Hr. Ms. K VII en Hr. Ms. K VIII en met het onderzeebootmoederschip Hr. Ms. Pelikaan. De visuele opname van het Stückrath-slingertoestel was voor die reis vervangen door een foto grafische registratie, waarbij tijdens de waarneming de vier slingers con tinu registreerden en de secunde-tijdmerken in de curven door onder brekingen zichtbaar waren. Daar tijdens de reis de hoekbewegingen van het schip ook in ondergedoken toestand nog te groot bleken, werd tijdens het eerste oponthoud op de marinewerf in Gibraltar voor het slinger toestel een ophanging gemaakt en sindsdien gelukte het bruikbare regis traties te verkrijgen. De uitwerking der registraties was nog moeizaam, daar de slingers uitermate grillige curven gaven en de eliminatie der storingen tijdrovend was. Het gelukte echter betrouwbare resultaten te 141

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 142