worden afgebeeld. Vlak voor de fotografische plaat en op de plaats waar het maanbeeld wordt gevormd, bevindt zich een planparallelle plaat ter grootte van dat maanbeeld. Deze planplaat is als filter uitgevoerd en dient om overstraling door het overvloedige maanlicht op de fotogra fische plaat te verhinderen. De beweging van de maan ten opzichte van de sterren wordt gecompenseerd door genoemde planplaat tijdens de opname te laten draaien. Op deze wijze verkrijgt men ook een scherpe afbeelding van de maan. Door op de fotografische plaat de afstand te meten tussen de maanrand en de omliggende sterren vindt men uiteindelijk de coördinaten van het middelpunt van de maan. Deze coördinaten zijn de rechte klimming en de declinatie, die afhankelijk zijn van de plaats en tijd van waar neming. Zijn nu de rechte klimming, de declinatie en de tijd van waar neming bekend, dan kan men daaruit de coördinaten van de waar nemingsplaats berekenen. Bij deze berekening gaat men uit van een rechthoekig coördinaten stelsel, waarvan de oorsprong samenvalt met het middelpunt der aarde. Veronderstelt men de baan van de maan als bekend dan kan men de positie welke de maan op het waarnemingsmoment innam, uitdrukken in een x, y en z coördinaat. Uit tenminste twee fotografische opnamen van de maan vanuit dezelfde standplaats zijn de rechthoekige coördinaten van die standplaats te berekenen. Reduceert men vervolgens die be rekende coördinaten tot gemiddeld zeeniveau, dan heeft men een punt van de gezochte geoïde gevonden. Door op meerdere plaatsen op aarde dergelijke waarnemingen te doen vindt men dus meerdere punten van de geoïde, waarna tot vormbepaling daarvan kan worden overgegaan. Terwille van de duidelijkheid is de berekeningsmethode hier vereen voudigd voorgesteld. Behalve bij de vormbepaling van de aarde speelt de maan ook een grote rol bij de tijdbepaling. Sinds lang heeft men de eenheid van tijd ge baseerd op de periode die de aarde er over doet om een keer om haar as te draaien. Men heeft evenwel kunnen vaststellen dat die periode iets varieert en daarom gaat men nu liever uit van een meer constante periode en wel die, waarin de maan een gehele omwenteling om de aarde maakt. Ook voor deze tijdbepalingen wordt de maancamera van Markowitz gebruikt. 145

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 146