aantal foto's dat nodig is om een bepaald project in beeld te brengen en aangezien dit aantal foto's uiteraard afhankelijk is van het kwadraat der te kiezen fotoschaal, zal het duidelijk zijn dat op economische wijze uitsluitend gewerkt kan worden met foto's welke aan de hoogste kwali teitseisen voldoen. Aan bovenstaande overwegingen kan nog een derde praktische eis worden toegevoegdom operationele redenen is het nood zakelijk dat de luchtcamera van zodanige mechanische betrouwbaar heid is dat weigeringen of fouten in het functioneren praktisch uitge sloten zijn. Moderne luchtkaarteringscamera's zijn dan ook uitgegroeid tot precisie-instrumenten die aan zeer hoge eisen voldoen. Het zal aan de lezer bekend zijn dat de uitwerking van de luchtfoto's tot kaarten vaak op zodanige wijze ter hand wordt genomen dat één, twee of meer foto's in een kaarteringsapparaat zo ten opzichte van elkaar worden georiënteerd dat de resulterende stralenbundel in het kaarte ringsapparaat identiek is aan de stralenbundel welke op het moment van opneming de luchtfoto vormde. De elementen die nodig zijn om de oriën tering der foto's relatief ten opzichte van elkaar correct uit te voeren kunnen aan de foto's zelf worden ontleend; voor de vorming van een stereoscopisch model uit een fotopaar zijn dus geen speciale terrein- gegevens nodig. Daarnaast is het echter noodzakelijk om het in een kaarteringsinstrument gevormde terreinmodel gelijkvormig te maken aan het oorspronkelijk opgenomen terrein en daarom is paspuntsbepaling noodzakelijk om de absolute oriëntering van het terreinmodel mogelijk te maken. Deze paspuntsbepaling is een belangrijke tijdfactor en kosten factor in het bewerkingsproces der luchtkaartering; in de instrumentatie bij de luchtfotografie zien wij dan ook methoden die er op gericht zijn om ofwel de terrestrische paspuntsbepaling zoveel mogelijk te reduceren ofwel om de voortplanting van fouten binnen enge grenzen te houden wanneer de paspuntsbepaling door middel van aerotriangulatie geschiedt. Bij de hierbedoelde methoden is het streven er op gericht om zo nauwkeurig mogelijk de ruimtelijke oriëntering van de opnemingscamera te bepalen en synchroon met de fotografische opneming te registreren. 1 Ontwikkeling der instrumentatie De hedendaagse luchtopneming is successievelijk gegroeid uit de terres trische opneming. De eerste pogingen om vorm en grootte van voorwer pen te reconstrueren uit een of meer centrale projecties dateren van 1726 149

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 150