tweemotorige vliegtuigen van middelmatige grootte en betrekkelijk lage vliegsnelheid. Voor militaire verkenningsvluchten worden uiteraard geheel andere vliegtuigen ingezet zoals snelle, zeer laag vliegende straal jagers en grote zeer hoog vliegende verkenningsvliegtuigen. In hoeverre raketprojectielen en kunstmatige satellieten als dragers der luchtcamera in aanmerking kunnen komen zal de toekomst moeten leren. 2 De instrumentatie in de hedendaagse luchtfotografie Wij gaan thans in het kort na welke camera, welke fotografische materi alen en welke methodes ter bepaling van de camera-oriëntering tijdens de vlucht gebruikt worden bij de produktie van luchtfoto's ten behoeve der civiele kaartering. 2.1 Camera's Een der belangrijkste criteria bij de keuze der opnamecamera is de verhouding van de opnemingsbasis (afstand tussen twee opeenvolgende opnemingsstations) tot de vlieghoogte; de waarde van deze verhouding speelt immers een grote rol bij de te bereiken nauwkeurigheid in de hoogtemeting. Indien deze nauwkeurigheid groot moet zijn, zal de brandpuntsafstand klein moeten zijn ten opzichte van het gebruikte beeldformaat en daarom valt vaak de keuze op een wijdzicht camera. Hierbij is de brandpuntsafstand circa 2/3 van het beeldformaat. Aange zien dat in vele gevallen 23 x23 cm (9"x9") is, zal in die gevallen een van circa 15 cm (6") gekozen worden. De maximum beeldhoek is hierbij circa 90°. In die gevallen waar de planimetrische nauwkeurigheid hogere eisen zal stellen dan de nauwkeurigheid der hoogtemeting, zal een rela tief langere brandpuntsafstand gekozen worden. Dit is b.v. het geval bij fotografische opneming ten behoeve van kadastrale plans, ter constructie van fotomozaïeken etc. Ook een relatief veel kleinere brandpuntsafstand wordt in bepaalde gevallen gekozen; de Wild superwijdzicht camera b.v. heeft een beeldhoek van 120°, doordat haar Super Aviogon lens voor een beeldformaat van 23 cm een brandpuntsafstand 88,5 mm heeft. Indien een filmcamera gebruikt wordt moet de film-aanzuigplaat vlak zijn binnen een tolerantie van 0,01 mm. Zowel bij filmcamera's als bij platencamera's behoren randmerken aanwezig te zijn om de ligging van het hoofdpunt aan te geven. 151

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 152