methodes zoals Shoran, Hiran en eveneens de Decca Navigator methode. Hierbij worden grondstations op enkele bekende punten in het terrein geplaatst waarna door middel van afstandsmetingen de plaats van het vliegtuig bepaald kan worden ten opzichte van deze bekende grond stations; uiteraard moeten deze metingen geregistreerd worden syn chroon met de verticale luchtopneming. Een dergelijke methode is ook Aerodist, een instrumentatie welke ontwikkeld is uit de tellurometer. De nauwkeurigheid welke met deze methodes bereikt wordt is over het algemeen slechts voldoende voor kleinschalige kaarteringen. Een radar- plaatsbepalingsmethode die speciale merite's heeft voor de kaarterings- navigatie berust op het Doppler principe en werkt zonder grondstations. 2.3.2 Bepaling van de hoogte en van hoogteverschillen Hiervoor bestaan zowel barometrische als elektronische methodes. Een directe bepaling van de vlieghoogte in absolute zin is onmogelijk; een veel gebruikte methode is de meting van de statische luchtdruk tijdens de vlucht en het gebruik maken van de betrekking tussen deze luchtdruk en de hoogte boven het aardoppervlak waarop deze luchtdruk gemeten wordt. Een barometrische hoogtemeter meet luchtdruk doch is geijkt in hoogten boven zeeniveau; deze ijking is uitgevoerd op grond van een aangenomen standaardatmosfeer, doch een groot aantal correc ties moet toegepast worden om een dergelijke meting redelijk betrouw baar te maken. Helaas zijn vele van de gegevens die voor de toepassing van deze correcties nodig zouden zijn niet bekend, zodat een barome trische hoogtemeting in de meeste gevallen niet nauwkeuriger is dan 2% van de vlieghoogte. Een veel grotere nauwkeurigheid kan de statoscoop bereikendit instru ment meet luchtdrukverschillen tussen twee opeenvolgende opname stations het bestaat in feite uit een microbarometer die met grote nauw keurigheid kleine luchtdrukverschillen ten opzichte van een isobaren- vlak meet en synchroon met de hoofdopnamen registreert. Inzoverre dit isobarenvlak horizontaal ligt, kunnen deze luchtdrukverschillen, na toe passing van enkele eenvoudige correcties, direct geïnterpreteerd worden als verschillen in vlieghoogte (en dus ook in opnemingsschaal) van de opeenvolgende opnamen. Het is mogelijk om met behulp van deze methode een middelbare fout van slechts 2 m te bereiken. Met behulp van een radarhoogtemeter kunnen de afstanden van het 154

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 155