vliegtuig tot het terreinoppervlak continu worden gemeten en gere gistreerd indien het vliegtuig volkomen horizontaal vliegt is deze registra tie equivalent aan het profiel van het bevlogen terrein. Om goede resul taten te bereiken moeten een aantal correcties worden toegepast zoals de afwijking van een constante vlieghoogte, (te meten en te registreren d.m.v. een statoscoop), het richten van de radarstraal zodanig dat nauw keurig in verticale richting gemeten wordt (dit geschiedt door middel van gyroscopen, welke de radarreflector nauwkeurig in verticale stand houden, onafhankelijk van de vliegtuigbewegingen), synchronisatie van de radarregistratie met de fotografische hoofdopname, enz. De nauw keurigheid dezer metingen wordt tevens beïnvloed door de aard van het oppervlak van het terrein of begroeiingindien dit oppervlak hard is voor radarstralen, kunnen terreinprofielen geregistreerd worden met middel bare fouten welke niet groter zijn dan circa 3 m. 2.3.3 Bepaling der hoekcoördinaten van de cameraresp. verticaliteit der op- nemingsas Dit is een der belangrijkste maar ook een der moeilijkste problemen der luchtfotografie mede omdat het begrip „verticaliteit" vager wordt naar mate men zich verder van de aardoppervlakte de ruimte in begeeft. De vele versnellingen waaraan een vliegtuig onderworpen is maken het onmoge lijk om hieruit nauwkeurig de richting der versnelling van de zwaarte kracht te isoleren. Als fysische metingen die toch tot het gewenste doel kunnen voeren noemen wijde fotografische registratie van de richting der zon, het gebruik van de horizon als oriënteringselement, en het ge bruik van de traagheid in de ruimte door middel van gyroscopen en inertia-navigatie methodes. Indien men synchroon met de verticale hoofdopneming nauwkeurig de richting van de zon fotografeert ofwel de richting van de horizon, is het mogelijk om uit deze gegevens af te leiden, welke de stand van het vlieg tuig en opnemingscamera waren op het moment van opneming; het is voor de fotogrammetrie vaak voldoende om de relatieve waarde hiervan te weten, d.w.z. welke de afwijkingen in verticaliteit van de optische as waren tussen opeenvolgende hoofdopnamen. Deze methodes welke rela tief eenvoudig uit te voeren zijn kunnen toch een verwonderlijk hoge nauwkeurigheid bereiken, nl. middelbare fouten van niet meer dan 3C. Onder invloed van de raket- en satellietprogramma's zijn gedurende de 155

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 156