slag van de beeldenpaar-apparaten heeft gelegd. Wie daarover details wil kennen, leze de betreffende beschouwingen van Prof. Krames in Festschrift zum 150jahrigen Bestand des staatlichen Vermessungswesens in Oesterreich", gewijd aan Theodor Scheimpflug. Men vindt daar reeds de grondslagen voor de ontschranking, waaraan iedere student wordt herinnerd, nu de bekende voorwaarde voor de snijding van de vlak ken van negatief, lens en projectie tafel in één lijn, algemeen wordt aange duid als de Scheimpflug-voorwaarde. Ook de constructie van instrumenten met mechanische projectie is reeds in aanleg aanwezig in dezelfde periode. Het was de medewerker van Scheimpflug, de Weense instrumentenbouwer en ingenieur G. Kam- merer, die na de dood van Scheimpflug dit beginsel voor de eerste maal, zij het eveneens op primitieve wijze, in toepassing bracht. Een andere ontwikkelingslijn, van iets latere datum, heeft de fotogonio meter als uitgangspunt. In het bekende boek van Hugershoff en Cranz „Grundlagen der Photogrammetrie aus Luftfahrzeugen" (1919) wordt nog niet gewerkt met automatische kaarteringsinstrumenten, doch han teert men, hetzij de rechthoekige coördinaten van punten in het negatief, hetzij de in de fotogoniometer bepaalde hoeken tussen gegeven punten om daaruit de positie van de opnamestandplaats en de uitwendige oriën tering te berekenen. Wel worden daarvoor mechanische hulpmiddelen in geschakeld. Deze fotogoniometer, waarmee Hugershoff richtingen mat naar identieke beeldpunten in de elkaar overlappende beelden, gaf hem de grondslag voor de constructie van zijn autokartograaf in 1920 en van de aerokartograaf in 1926. Zo zien wij, dat reeds in deze eerste fase van de ontwikkeling in beginsel alle ook thans nog gebruikte grondtypen werden ontwikkeld. Kort herhaald zien wij A. de ontschrankers aangeduid en gebouwd door Scheimpflug en daar na in dezelfde periode door talrijke andere constructeurs en foto- grammeters toegepast. Dit geschiedde vooral nadat de fotografie uit vliegtuigen algemeen gebruikelijk werd, d.w.z. gedurende de periode van de eerste wereldoorlog en direct daarna. Het zijn Roussilhe in Frankrijk, Williamson in Engeland, Hugershoff, Zeiss-von Gruber in Jena en Photogrammetrie G.m.b.H.-Aschenbrenner in Mün- chen om slechts enige van de bekendste uit deze periode te noemen; B. beeldenpaar-apparaten met directe optische projectie, ontwikkeld 160

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 161