Met de vertekening van de opnamecamera handelt men verschillend. In sommige instrumenten, zoals b.v. de Kelsh, is een speciale mechanische inrichting voor compensatie van de vertekening aangebracht, in andere gevallen gebruikt men diapositieven die praktisch vertekeningsvrij zijn gemaakt tijdens de vervaardiging uit het originele negatief. Men kan veilig stellen, dat dit type instrumenten met fotopaar-projectie, ondanks daartegen in te brengen bezwaren, vooral met het oog op de relatief lage aanschaffingsprijs de grootste verspreiding in de wereld hebben gevonden. C. Instrumenten voor de beeldenpaarmethode met mechanische projectieZoals bekend beperken deze zich naast een paar typen van de SOM in hoofdzaak tot de produktie van Wild en Galileo-Santoni. Er is in de jaren tussen 1926 en de tweede wereldoorlog een zeer heftige, zij het ook geleidelijk afnemende, discussie gevoerd tussen de producenten van dit type en die welke de optische projectie toepassen. Immers, in eerste aan leg zou men kunnen vaststellen, dat het systeem van mechanische pro jectie gevoeliger moet zijn en eerder onderhevig aan slijtage en moei lijkheden dan die systemen, die slechts gebruik maken van een lichtstraal, waarmee toch eigenlijk niet veel kan gebeuren. Reeds in de aanvang was deze discussie vrij onvruchtbaar en het is dus ook wel begrijpelijk, dat deze op het ogenblik niet meer gehoord wordt. Immers, bij de apparaten met directe optische projectie zonder tele-systeem, treden andere moei lijkheden op, voortvloeiend uit het daarbij meestal toegepaste waar nemingssysteem (anaglyfen-methode e.d.) welke ten gevolge hebben, zoals de ervaring leert, dat de nauwkeurigheid van dit type instrumenten niet groter, doch kleiner is dan die welke mechanische projectie toepassen. Dat men bij de directe optische projectie dan bovendien nog gelimiteerd is in de mogelijke vergroting van de schaal van negatief naar die van de kaart tot 4 a 5 maal is een ander ongunstig verschijnsel. Vergelijkt men daarnaast de mechanische projectie met optische projectie onder toe passing van een tele-systeem, dan is het duidelijk, dat men in dit laatste wel de genoemde bezwaren elimineert doch tegelijk een foutenbron in troduceert, die eveneens van mechanische aard is. Nog belangrijker is echter het feit, dat de nauwkeurigheid, die men bij instrumentenbouw nu in het algemeen kan bereiken, benevens de stabiliteit van het gebruikte materiaal, zodanig is, dat de fouten die daaruit voortvloeien, op het ogenblik beneden de grenzen gekomen zijn van de fouten, die uit de 165

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 166