nomen. Deze richting wordt gereflecteerd door de voorzijde van een spiegel, die onder ongeveer 45 gr. vast verbonden is met de straalstang. Het fotogram wordt gereflecteerd door de achterzijde van dezelfde spiegel. Deze beide reflecties vallen op een triëder-prisma dat de beelden van fotogram en lichtpunt samen naar het waarnemingssysteem leidt. Dit is theoretisch zonder twijfel een geniale constructie, waarbij noch de positie van de genoemde spiegel, noch die van het triëder-prisma aan regelingsvoorwaarden zijn onderworpen. Het in de praktijk kritische punt is gelegen in de kwaliteit van het lichtende meetmerk, dat voor een goede stereoscopische waarneming niet als een ster, doch als een schijf behoort te worden gezien. De bijzonderheid van de Thompson Watts plotter ligt niet in het waar nemingssysteem, doch in het feit, dat hierbij de luchtbasis optreedt als centrale as. Thompson heeft hierin het indertijd door Fourcade aange geven beginsel in toepassing gebracht. Par. 3. Toekomstige ontwikkelingen in de instrumentatie voor kartograjische uit werking Hierbij valt de aandacht in de eerste plaats op de automatisering. Men kent reeds op dit ogenblik allerlei vormen van automatische registrering van in kaarteringsmachines gemeten coördinaten. Alle precisie-kaarte- ringsmachines kunnen worden voorzien van hetzij mechanische hetzij elektronische inrichtingen voor de registrering van drie coördinaten van ieder punt dat wordt ingesteld. Instrumenten voor beeldenpaarprojecties, zoals Kelsh en Nistri, kunnen worden verbonden met elektronische registreerapparaten, die dwars- en lengteprofielen vastleggen op pons band ter verdere verwerking in rekenmachines t.b.v. ontwerpen van autobanen e.d. Dit zou ik nog niet willen verstaan onder automatisering van het eigen lijke fotogrammetrische proces. Dit geldt evenmin voor de constructie van Helava van de National Research Council of Canada, waarbij de in een stereocomparator ingestelde punten door een speciale elektro nische rekenmachine in ruimtelijke coördinaten worden bepaald en ge lijktijdig gekaarteerd. Zolang men de punten met behulp van handwie- len en anderszins op grond van waarneming moet instellen, kan men niet spreken van een volledige automatisering. De karakteristiek van dit instrument ligt dan ook niet in de gedachte aan automatisering, maar 168

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 169