overige technische mogelijkheden van de handmachine hebben tot het ontstaan geleid van fraaie rekenmethoden, zoals het instellen van een rechte op de machine en de methode van Elling voor de oppervlakte berekening uit coördinaten. Eenzelfde verschijnsel zien we zich voordoen bij de rekenautomaten. Zo maakt men b.v. bij de tafelrekenmachines veelal gebruik van methoden met veel tussentijdse controles, dit om te voorkomen dat men, aan het einde van de berekening gekomen, moet constateren dat men de gehele berekening moet herhalen, omdat er ergens tussen begin en eind een fout moet zijn gemaakt. Maar bij de rekenautomaat is de mogelijkheid van veel tussentijdse controles van veel geringer belang, omdat de reken automaat over het algemeen veel minder fouten maakt dan de mens. Een ander verschijnsel dat we kunnen waarnemen, is, dat de moderne rekenhulpmiddelen invloed uitoefenen op de vorm en uitvoering van reeds langer bestaande machines. Zo heeft de ontwikkeling van de elektronische rekenmachine tot gevolg, dat er een markt ontstaat voor geheel nieuwe typen tafelmachines. Er komen de laatste tijd elektrische tafelmachines in de handel, die de resultaten van een berekening des gewenst rechtstreeks in een band ponsen. Deze band kan dan zonder meer in de rekenautomaat worden ingevoerd. De resultaten behoeven dus niet eerst te worden opgeschreven, om daarna te worden geponst, hetgeen een aanzienlijke tijdsbesparing betekent en een veel grotere zekerheid verschaft. Maar ook afgezien van de invloed van de rekenautomaat is het gebied van de tafelrekenmachines in volle ontwikkeling. Dit is niet alleen een gevolg van de voortdurende verruiming van de technische mogelijk heden, maar ook van de eisen die aan de machines worden gesteld. Deze eisen zijn immers in vele opzichten geheel anders dan voorheen. In de dertiger en veertiger jaren werd bij vele landmeetkundige diensten de Brunsviga 13Z/18 gebruikt, de bekende zwarte machine, meestal voorzien van een tekenknop. Voor die tijd was dit type machine het meest ideale. Het is nu echter reeds lang van de markt verdwenen. Alle modellen van Brunsviga zijn thans uitgerust met een kubeerinrichting. Het model Brunsviga 20 bezit bovendien een splitsbaar resultaatregister. Beide voorzieningen verruimen de mogelijkheden aanzienlijk. Het is niet meer nodig van een negatief getal de tiendelige aanvulling terug te lezen. Gedurige produkten kunnen worden berekend. Zelfs kunnen twee 174

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 175