dan elke andere handmacliinc geschikt voor landmeetkundig werk. veeltermen op de machine worden berekend en daarna op elkaar ge deeld zonder het noteren van tussenresultaten. De Brunsviga 20 is meer Figuurlijk gesproken vergroeit een goede rekenaar met zijn handreken machine. Ze is als het ware een verlengstuk van zijn handen geworden. De handrekenmachine is bovendien kwalitatief goed en, vooral bij alge braïsch rekenen, bijzonder overzichtelijk. Elke verkeerde omwenteling kan onmiddellijk worden hersteld. Dit kan bij de elektrische machine niet. Daar brengt het herstellen van een gemaakte fout in samengestelde berekeningen vaak zulk lastig denkwerk met zich mee, dat de rekenaar het veiliger oordeelt maar opnieuw te beginnen. De prijs van een elek trische rekenmachine is vier- a vijfmaal die van een handmachine. Het zelfde geldt voor de onderhoudskosten. De veel ingewikkelder constructie maakt dat de elektrische machine meer kans op storingen heeft dan de handmachine. De handrekenmachine heeft echter ook nadelen, en deze worden groter naarmate de tijd voortgaat. De machine werkt langzaam en is dus voor omvangrijk rekenwerk minder geschikt. Bovendien moet ze met de rech terhand bediend worden. Vele moderne berekeningen, zoals matrix- vermenigvuldiging en -inversie kunnen met de handmachine niet vlot worden uitgevoerd. Een voordeel van de elektrische machine, dat niet direct voor de hand ligt, maar naar ons gevoel zeer belangrijk is, is dat de elektrische reken machine de rekenaar omgeeft met een rustige sfeer. Bij een vermenig vuldiging stelt hij beide factoren op de machine in, controleert de in stelling, bepaalt dan het teken van het produkt en drukt daarna op de positieve of negatieve vermenigvuldigingstoets. Bij de handrekenmachine ligt dit toch anders. Elke rekenaar weet hoe na vele jaren ervaring de cijfers in het omwentelingsregister rood worden als ze wit hadden moeten blijven, doordat de tekenknop per ongeluk een verkeerde stand had. Een gevolg hiervan is dat vele berekeningen, ook al zijn ze niet omvang rijk, beter op een elektrische rekenmachine kunnen worden uitgevoerd. Met name geldt dit voor de berekeningen die voortvloeien uit de moderne waarnemingsrekening, zoals het inverteren van matrices en het bereke nen van eigenwaarden. Deze en andere overwegingen hebben er toe ge leid dat in de afgelopen jaren de belangstelling, ook van de geodeet, steeds meer uitgaat naar de elektrische rekenmachine. 175

Lustrumboek Snellius | 1960 | | pagina 176